Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin motorlu araçlar teknolojisi alanı hareket kontrol sistemleri atölye uygulamaları eğitiminin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenerek programlanması ve bilgi işlem yapraklarının hazırlanması
The rearrangement of the training of motion control systems workshop applications in automotive area of occupational and Technical Anatolian High Schools in terms of occupational health and safety and the preparation of process sheets
- Tez No: 423116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın amacı, otomotiv meslek liselerinde hareket kontrol sistemleri atölyesinde uygulamaların otomotiv servislerindeki ihtiyaca uygun, işlem yapraklarının iş sağlığı ve güvenliğine uygun olarak yapma alışkanlığı kazandırmaktır. Bu sayede otomotiv meslek liselerinde piyasanın ihtiyacı olan iş verimliliği yüksek, iş sağlığı ve güvenliği kültürü kazanmış kaliteli elemanlar yetiştirilmesinde katkı sağlayacaktır.Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemini Güçlendirme Projesi kapsamında hazırlanan modül uygulama yapraklarının otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını karşıladığı veya ne kadarını karşıladığını tespit edebilmek amacı ile anket formu hazırlanmıştır. Ankette sorulan soruların, on ikisi ihtiyaç karşılayıp karşılamadığı, bir soru ise İSG kuralarına ne kadar uyulduğunun saptamak amacı ile yöneltilmiştir. Anket 90 katılımcı ile (30 öğretmen, 30 öğrenci, 30 yetkili servis yöneticileri ve çalışanları) yüz yüze görüşülerek cevaplamaları istenmiştir. Anket sonuçları için SPSS analiz programı kullanılmıştır. Bulgular frekans, yüzdelik dağılımlar, ortalama ve standart sapma ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgulara göre hareket kontrol sistemleri atölyesi uygulamalarının, servislerde kullanımlarının yüksek olduğu saptanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili soruda ise orta düzeyde çıkmıştır. Sonuç olarak otomotiv yetkili servislerinde kaliteyi artırabilmek mesleki eğitim ve öğretim sistemini güçlendirme projesi için modüllerinde belirtilen hareket kontrol sistemleri uygulamalarının iş ve işlem yapraklarının görsel ve anlatımlı olarak iş sağlığı ve güvenliği ile entegreli olarak tekrar düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to earn the habit of convenient working among workers in terms of occupational health and safety in motion control systems workshop in vocational high schools, which is appropriate for the applications in automotive services. By this means, it will be possible to contribute to raise qualified workers, who have high efficiency in terms of market needs and who earned the culture of occupational health and safety in vocational high schools.A questionnaire is prepared in order to determine whether the module application sheets fulfill automotive markets' needs or how much they fulfill their aim in the context of the project of Fortifying the Occupational Education and Instruction System. Twelve of the questions that have been asked in the questionnaire were about whether the sheets fulfill the markets' needs and one question was asked to learn how much the workers obey the occupational health and safety regulations. The questionnaire is held face to face with 90 participants (30 teachers, 30 students, 30 service managers and workers).SPSS analysis software tool is utilized in order to assess the results of the questionnaire. The findings are evaluated by frequency, percentage distribution, average, standard deviation and unidirectional variance analyses.According to the findings, the usage of the motion control systems workshop applications is high in the services. The results for the question about occupational health and safety can be classified as average. As a result, the work and worksheets of the motion control systems applications, mentioned in the modules, have been rearranged with an integration of occupational health and safety in order to increase the quality in the services and to strengthen the educational and instructional system in automotive services.