Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin motorlu araçlar teknolojisi bölümü araç teknolojisi atölyesi iş ve işlem basamaklarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi ve programlanması
Automotive technology department of motor vehicles vehicle technology workshop business and occupational health and safety investigation regarding the process step and programming of vocational and technical high school
- Tez No: 423117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı, meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi bölümü araç teknolojisi atölyesinde öğrenciye eğitim süresi boyunca modülde belirtilen, otomotiv yetkili servislerin ihtiyaçlarını karşılayacak uygulamaların, işlem sırasına ve iş sağlığı ve güvenliğine (İSG) uygun olarak yapma alışkanlığı kazandırmaktır. Bu sayede meslek liselerinde piyasanın ihtiyaçlarına uygun olarak iş verimliliği yüksek ve İSG yönünden kaliteli elemanlar yetiştirilmesine katkıda bulunulmuş olacaktır. Literatür taraması yapılmış ve anket formu hazırlanmıştır. Ankette sorulan sorular, biri hariç araç teknolojisi atölyesinde yapılan uygulamalardan meydana gelmektedir. Bu uygulamaların piyasanın ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı ya da ne kadar karşıladığı soru olarak yöneltilmiş, bir soru ise İSG kurallarına ne kadar uyulduğunu saptamak amacıyla yöneltilmiştir. İstanbul Anadolu yakasında 30 Öğretmen, 30 yetkili servis yöneticileri ve çalışanları, 30 öğrenci ile yüz yüze görüşülmüştür. Verilen cevapların analizi için, Statistical Package for the Social Secinces (SPSS 20) analiz programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, araç teknolojisi atölyesi modül uygulamalarının ikisinin otomotiv yetkili servislerde kullanım düzeyi yok denecek kadar düşük olduğu, bir sorunun ise orta düzeyde olduğu çıkmıştır. Diğer uygulamaların ise piyasada yeri olduğu saptanmıştır. İSG kurallarına uyma ile ilgili olan sorunun değeri ise orta düzeyde çıkmıştır. Demografik özelliklerde sorulan iş kazası sorusuna, 84 kişinin yaralanmalı ya da yaralanmasız kaza geçirdiği cevabını vermiş, 9 kişi de hastalığa yakalandığını söylemiştir. Sonuç olarak, otomotiv yetkili servislerinde kaliteyi artırabilmek için, modül de belirtilen araç teknolojisi atölye uygulamalarının kullanım düzeyi düşük çıkanların haricinde, diğer uygulamaların iş ve işlem yapraklarının hem görsel olarak, hem de ayrıntılı anlatımı İSG ile entegreli şekilde tekrar düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to have the student get the habit of doing the practices that will fulfill the otomotive authority services'necessities having been showed in the module for a year, properly as both the series of operation and OHS (occupational health and safety). Thus, they are going to be come true both labor productivity is going to become greater and train high quality personnel according to the necessities of market at vocational high school. An interview has been prepared for confirming which module applications fulfill the necessities of market or how much they do it. The questions in this interview combine with all vehicle technology workshop applications except just one of them. Lıterature survey and questıonnaıre was prepared. It has been had meetings face to face with 30 teachers, 30 authorized service managers with their employees and 30 students at Istanbul Anatolian Side. An analysis programme, Statistical Package for the Social Secinces (SPPS20), has been used for the analysis of these answers. In light of these symptoms, it has camed forward that usage value of two vehicle technology workshop module applications is scarcely any. At the same time, one question is moderate. It has been confirmed that the other applications have an important place in market. At the same time, the value of question about obeying the OHS rules has been determined as moderate. For the industrial accident question, 84 people have given the answer that are about accident involving personal injury or uninjuried and 9 people have specified that they had come down with illness.Consequently, procedure checklists of all applications have been visually and particularly rearranged with OHS integratedly in order to enhance the quality, except the ones that are low usage level of vehicle technology workshop module applications at the module.