Çalışanların pazarlama stratejileri ve kurumsal yönetim ilkeleri algısı: Eti Maden İşletmeleri örneği
Effectiveness of corporate governance principles from the point of marketing strategies: Eti̇ Maden example
- Tez No: 423176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞAFAK KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kuruluşların faaliyette bulundukları sektörle ilgili başarısı, kendi yapılarına uygun olarak oluşturdukları, pazarlama stratejileri ve kurumsal yönetim ilkelerinin örtüşmesine bağlıdır. Bu yapının en doğru bir şekilde kurulması ise, zamanında, hızlı ve risk alarak en doğru bir şekilde karar alınmasını doğuracaktır. Dolayısıyla başarının anahtarı: rekabet, kalite ve müşteri odaklı çalışmanın yanı sıra uygun strateji ve yönetim ilkelerinin örtüşmesine bağlı bir zaruriyet oluşturmaktadır. Pazarlama faaliyeti güden bir kuruluşun en temel amacı; kar elde etmek olduğuna göre bunun en etkili yolu; saha analizi yapmak, çağın gerekliliklerine ayak uydurmak, sektördeki yenilikleri kendi bünyesine entegre etmek, kalifiye personele sahip olmak, inovasyona yönelik çalışmalar yürüterek müşteri taleplerine yönelik ürünler üretmek ve arz oluşturmakla mümkün olabilmektedir. Örnek kurum olarak aldığımız Eti Maden İşletmeleri bünyesinde Yönetim Kurulu ve Pazarlama Dairesinde çalışan personellere anket uygulanmış, ölçek boyutlarına verilen cevaplarda kurumdaki pozisyon değişkeni bakımından fark olup olmadığı ANOVA testi ile incelenmiştir. Yapılan test sonucunda; pazarlama stratejileri ve yönetim ilkeleri, yönetim kurulu ve menfaat sahipleri boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Tablo incelendiğinde her üç boyutta da farklılığın yöneticilerin ve teknik personel ortalamasının yüksek olmasından kaynaklandığı görülmektedir.Kendi ilkelerini oluşturmuş, amaçlarına uygun, ulaşılabilir bir hedefi ve bu hedefler ekseninde oluşturulmuş vizyon ve misyonu bulunan, pazarlama stratejisine uygun yönetim ilkesi olan bir kuruluşun rakipleriyle daha güçlü bir şekilde rekabet etme şansı bulacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Success of the institutions in their sectors of activity depends on the coincidence of their Marketing Strategies created to be suitable with their structures and Corporate Governance Principles. Correctly construction of such a structure would result in CONLUSIONS with risk taking, on time and fast. So, challenge which is the key to success, is a necessity depending on proper strategy and governance principles besides customer-oriented work. Since the basic goal of an institution doing marketing activities is to make a profit, most efficient way of it is; field analysis, keeping up with the times, integrating the innovations in the sector to itself, having qualified personnel, innovating due to the demands of customers and creating supply. "A survey was conducted among the personnel of Marketing and Sales Department of our sample institution Eti Maden İşletmeleri and the presence of differences within the answers to the scale sizes in terms of position variable in the institution were examined with ANOVA test. As result of the conducted test, statisticially meaningful difference was found between marketing strategies and management principles, Board of Directors and the beneficiaries. Table shows that differences on each three dimension were due to the higness of average of managers and technical personnel.It is considered that an establishment, that has formed its own principles, that has an attainable goal along with a vision and mission desinged to reach it, that has a managerial principle suitable to its marketing strategy, would have the upper hand in competing against its rivals.