Continuity and change of 'War' in the 20th century
20'nci yüzyılda savaş kavramı: Devamlılık veya değişim?
  1. Tez No: 423237
  2. Yazar: CAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARTMUT MARHOLD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 20'nci yüzyıl, 'nedensellik ilkesi' ve Çinli düşünürlerin 'tarihsel döngü sistemi'nin harmonisi içinde basketbol maçını andıran bir mücadele şeklinde incelenmiştir. 20'nci yüzyılda gerçekleşen savaşlar birbirinden bağımsız nitelikte midir yoksa ortak neden ve sonuçlara bağlı olarak tek bir savaş karakteristiği mi göstermektedir? Sorusu araştırmanın temelini oluşturup, bu yüzyılın dönüm noktaları analiz edilerek dört periyot dahilinde incelenmiştir. Kategorilendirme, iki devre – dört periyottan oluşan basketbol maçı şeklinde düşünülüp, 1'nci Dünya Savaşı'ndan önceki blokların kurulmasından 2nci Dünya Savaşı'nın bitişine kadar olan dönem ilk devre, Soğuk Savaş dönemi ise ikinci devre olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, ilk devre içinde 1'nci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası dönemler; ikinci devre içinde ise 1970'ler deki Enerji Krizleri öncesi ve sonrası dönemler de kendi içerisinde iki ayrı periyot halinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, 20th century was seen as a basketball game in the light of causality concept and Chinese circle system's harmony. In order to answer the research question – Are there independent world wars and cold war in 20th century or these wars were continuation of each other that was the component of single history? –milestones in the timeline were considered as breaks or half-times that four main chapters contained the whole century. Categorization were likened as basketball game that from the time of establishing alliances before World War I to the end of World War II as first half, and Cold War era as second half of the game. Additionally, each halves noted to have two chapters within the own periods. First half divided into two as 'Peak' (from establishing alliances to end of World War I) and 'Aggression' (from end of World War I until the end of World War II). Furthermore, second half also divided into two as 'Survivors' (from end of World War II until the 70's energy crisis) and 'Triumph' (from 70's energy crisis until the end of Cold War).