Türkiye'de işsizlik sigortası
Unemployment insurence in Turkey
  1. Tez No: 423269
  2. Yazar: BURCU TATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
“Türkiye'de İşsizlik Sigortası”isimli tez konusu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Ülkemizde en büyük sosyo-ekonomik sorunlardan biri olan işsizliğin genel bir tanımını yapılarak işsizliğin nedenleri, işsizliğin ortaya çıkardığı olumsuzluklar, bu olumsuzlukları gidermeye yönelik politikalardan biri olan işsizlik sigortasının faydaları ve sakıncaları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise ,işsizlik sigortasından kimlerin yararlanabileceği, işsizlik sigortasının sağladığı yararlardan faydalanabilmek için gereken koşulların neler olduğu, başvuru usul ve esasları üzerinde durulmuştur. Türkiye'deki işsizlik sigortası sistemini değerlendirdiğimiz çalışmamızın üçüncü bölümünde, işsizlik sigortasının sağladığı yararlar ele alınarak işsizlik ödeneğinin kesilmesi ve durdurulması hallerinden de bahsedilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda, Türk Hukuk Sisteminde İşsizlik Sigortası Sistemi hakkında yapılan yasal değişiklikleri ele alıp güncel bir inceleme yaparak , uygulayıcılara faydalı bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Unemployment Insurance in Turkey”is the subject of the thesis consists of three parts. In the first part, in our country the biggest socio-economic One of the problems by making a general definition of unemployment, which causes unemployment, negative effects posed by unemployment, the benefits of unemployment insurance is one of the policies to overcome these disadvantages and drawbacks are emphasized. In the second part of the study, who can benefit from unemployment insurance, the conditions necessary to take advantage of the benefits of unemployment insurance, what it is, the application focuses on principles and procedures. In the third part of our study we evaluated the unemployment insurance system in Turkey, cutting unemployment by taking the benefits of unemployment insurance benefits from the cessation of the cases and has also attempted to be mentioned. In our study, The Turkish legal system and discuss the legal changes made on a recent study by the Unemployment Insurance System, it is intended to be a useful resource for practitioners.