Türkiye'de işsizlik sigortası ve işgücü piyasasına etkisi
Unemployment ınsurance in Turkey and it's effects on labour markets
  1. Tez No: 186668
  2. Yazar: BANU TÜRKCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZETİşsizlik tüm toplumların yaşadığı ortak sorunlardan biridir. Ülkeleruyguladıkları politikalarla işsizliği azaltarak istihdamı artırmaya çalışsalar daişsizlik hala süregelen bir sorun olarak gündemde kalmaya devametmektedir. İşsizliği doğuran etmenler ülkeden ülkeye farklılık göstermekte veişsizlik çeşitli türlere ayrılmaktadır. İşsizlik hem işsiz kalan, hem işveren hemde devlet ve ekonomi açısından bir takım olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.İşsizliğin neden olduğu bu olumsuzlukları ülkeler işsizlik sigortasıvasıtasıyla önlemeye çalışmışlardır. Gelişmiş ülkelerde istihdam kurumlarınınen temel görevlerinden biri olan işsizlik sigortasının uygulanması ülkemizdede İŞKUR'un görev alanındadır.İşsizlik sigortası, işçi açısından gelir kaybını geçici bir sürede olsatelafi etme işverenler açısından ise istihdamı düzenleme ve dengeleme,nitelikli işgücü arzını ise işverenler için elde tutabilme amacını gütmektedir.Bu amaçların gerçekleştirilmesi ve gerçek hak sahiplerin tespit edilmesi içinöncelikle işsizlik ödeneği almak için başvuranların gerekli şartlara sahip olupolmadıkları araştırılır. İşsizlik ödeneği almak isteyenlere hak ettikleri süreboyunca belirli bir miktar ödeme yapılarak uğradıkları gelir kayıpları telafiyoluna gidilir. Bu sürede işsize İŞKUR tarafından vasıf ve niteliklerine uygunbir iş bulunmaya çalışılır. Çünkü esas olan kişinin yeniden istihdama dahiledilmesidir. Bu sayede kişi tekrar gelir getirici bir işe sahip olacaktır.Aynı zamanda ödenek almayı hak eden işsize verilecek kurslar işsizinboş kalan zamanında yeni bilgi ve becerilerle donatılmasına sebep olurkenbu durum işgücü piyasası açısından toplam işsizler içerisinde vasıflıişgücünün artması sonucunu doğuracaktır. Kurslar günün ve geleceğinşartlarına göre ve işsizlerin talepleri doğrultusunda açılır.Hangi ülkede hangi nedenlere dayalı olarak ortaya çıkarsa çıksınişsizlik en kısa sürede çözüme kavuşturulması gereken bir problemdir. Eğerişsizlik sorunu çözülemiyorsa işsizlik sigortası aracılığıyla bu sorununyarattığı olumsuzluklar azaltılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTUnemployment is one of the associate problems which is experiencedat every commuties. Even the countries reduce the unemployment rate withfollowed politics, unemployment goes to stay at agenda as a continuedproblem. The factors that causes the unemployment, change to country fromthe country and unemployment is separated in some kinds. It creates anumber of negative results in respect of both unemployed, unemployer andgovernment, economy.The countries try to prevent these negatives which causeunemployment with unemployment insurance. To follow the unemploymentinsurance is one of the basic funtions of the work foundations in developedcountries. At our country Türkiye İş Kurumu has this function.Unemployment insurance purposes to compansate the income of thepeople that haven?t got a job at least short time in respect of unemployed andit tries to prepare and balance the labour market also has good workers forunemployer. For to make these aims and to determine the real owners, firstlypeople who apply to receive unemployment allowence must be searchedabout real owners. Some money is given to real owners some time. At thattime Türkiye İş Kurumu tries to find a new job to these people. Because it isimportant that a person has a good job.Also while the courses that will given to peole who deserve to take theallowence from the unemployment insurance cause that unemployed hasnew informations and abilities, this situation cretaes to increase good workersat total unemployed people in labour market. Also these courses must beopened according to the conditions of today and next and demand ofunemployed.Unemployment is a very important problem that has to be solved inshort term. If this problem isn?t being solved, the negative results ofunemployment must be reduced with the unemployment insurance.