Türkiye'de devlet ve millet modernleşmesinin karşılaştırılması
The comparison of modernization of the state and public
- Tez No: 423294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN ALTUNDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
On dokuzuncu yüzyıla gelindiğinde Avrupa'da yaşanmış olan süreçler modernizmi ortaya çıkarmış ve toplum hayatının bütün yönlerini etkileyen bu akım, Osmanlı toplumunda da kendini güçlü bir şekilde hissettirmiştir. Modernizmi ilk olarak benimseyen devlet eliti, öncelikle devlet içinde en önemli konumda gördükleri orduyu modernleştirmişler, sonrasında ise bunu halka indirmeye çalışmışlardır. Ancak bu konuda toplumsal dinamikler farklı yönde de fonksiyonunu icra etmiş ve bu duruma bir muhalefet oluşmuştur. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti ile beraber modernizmi halka indirgemek noktasında kararlı bir irade gösterilmiş, ancak bu dönemde de önemli bir mukavemetle karşılaşılmıştır. Halkını istediği gibi laik ölçüler içinde modernleştirememiş olan devlet, sonrasında büyük ölçüde statükoya saplanmış ve demokrasinin gelişmesinin önüne bazı engeller koymuştur. Diğer taraftan köy hayatı ile başlayan millet modernleşmesi, şartların zorlamasıyla beraber şehirlere göç ederek yeni bir evreye girmiştir. Bu hayat içerisinde karmaşık sosyal ve ekonomik ilişkiler içine girerek modernleşme yolunda önemli adımlar atmıştır. Özellikle modernizmin önemli bir boyutu olan eğitim meselesine de eğilmiş olan bu toplum, zaman içinde sistemi zorlayarak onun da değişmesi yönünde adımlar atmıştır.
Özet (Çeviri)
The long processes experienced throughout centuries İn Europe brought about modernization which affected all aspects of social life. Later the process started to affect Ottoman State and social life. The intellectuals governing the state firstly adopted this process to themselves especially in the army, then they tried to modernize the public. But since the social dynamics that are peculiar to Turkish society directed the society in a different way, there came out serious opposition to this process compelled by the state. Especially after Turkish Republic era, the state elite were very decisive to modernize the public, but still there was important resistance to this process. When the state didn't manage to modernize the public as they desired, they tried to sustain their current situation in the state, so put barriers in front of democratization especially via coup d'etats. On the other hand the modernization of the public started with village life which was forced by different conditions to change into more complex lifestyle in the cities. After they immigrated to city suburbs, they went into different social relations and economic activities on the way to modernization. They especially gave special importance to education which changed their life dramatically and at the end, they turned back to force the state to change into democracy.