Secularization and its influence on the formation of citizen in Turkey
Türkiye'nin sekülerleşmesi ve kimlik oluşumuna etkisi
- Tez No: 385433
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin amacı, çok kültürlü, çok etnikli ve çok dinli bir yapı olan Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde başlayıp, bir ulus-devlet olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti döneminde devam eden sekülerleşme süreci ile Türkiye'de yaşayan etnik grupların kimlik oluşumu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmada sekülerleşme hem politik hem de sosyal yönleriyle ele alınmıştır; tüm etnik grupların yönetimsel olarak bağlı bulunduğu politik merkezin sekülerleşmesi (önce İstanbul sonra Ankara) ve sosyal dinamiklerin devrede olduğu toplumsal sekülerleşme. Kapsamlı bir teorik tartışmanın gerekliliğinden yola çıkarak seküler/sekülerizm, millet/milliyetçilik ve kimlik konuları farklı perspektiflerden ele alınmış ve bu öncül teorik okuma yapılan röportajlarla desteklenmiştir. Temel çerçeve, inşacılık (constructivism) ile araçsalcı (instrumentalist) yaklaşımın iç içe geçtiği bir yerde bulunan sosyal girişimcilik (entrepreneurship) olarak belirlenmiştir. Hem esneklik hem de kapsayıcılık sağlayan bu çerçeve güçlü bir izah kapasitesi taşımaktadır ki tezin konusu açısından bu bir gerekliliktir. Dini kimlik etrafında kurulan bir toplum olan Osmanlı toplumundan modern bir ulus olarak tasarlanan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş süreci bu çalışmanın temel çerçevesini oluşturmaktadır. Birçok ulus inşası tecrübesinde sekülerleşme süreci merkezi bir yere sahip olmuşturçünkü ulusalcı düşünce ulusal iradenin dışında ya da üstünde herhangi bir güç kabul etmeme temayülündedir. Dolayısıyla sekülerizm ulusalcılığın meşrulaştırıcı ideolojisi olarak fonksiyon icra eder. Sekülerleşme süreci etrafında örgülenen bu çalışma Osmanlı-Türk modernleşmesinin önemli bir boyutunu ele alarak Türkiye'de hala tartışılmakta olan laiklik konusuna da ışık tutmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the causal relationship between the process of secularization from the context of a multi-ethnic, multi-cultural and multi-religious empire (Ottoman Empire) to that of a nation state (Turkish Republic) and identity building among major ethnic groups in Turkey. Secularization is taken both as secularization of the political center (Istanbul during the Ottoman Era and later Ankara) and secularization of society. The study covers a comprehensive theoretical debate around the concepts of secular/secularism, nation/nationalism and identity. In an effort to find out which approach fits as the best explanatory tool in the context of Turkey different schools of thought on these concepts are looked into in a comparative way. The interplay between identity and secularism will be analyzed through a perspective of social entrepreneurship which combines constructivist approach with instrumentalist and brings powerful explanatory tools with all its flexibility. The process of nation-building in Turkey and the transformation from a society which is structured along religious identity to another one defined as a modern nation is the core subject of this study. The process of secularization is central to nation-building because in most cases nationalism tends to accept no power beyond or above the will of the nation and secularism functions as the legitimizing ideology of the nation-building process. This study covers an important aspect of Ottoman-Turkish modernization by covering secularization since the issue is at the heart of the whole modernization process and remains to be a relevant debate in Turkey.