Turistlerin destinasyonlara seyahat kararlarında krizlerin etkisi ve ilgilenimlerinin aracılık rolü
The effect of crises and the mediating role of involvement in travel decisions of tourists to destinations
- Tez No: 717805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE YÜKSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada turistlerin destinasyonlara seyahat etme kararlarında krizlerin etkisi ve ilgilenimlerinin aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Veriler 2021 yılının Haziran ve Ağustos ayları arasında Türkiye'de ikamet eden 466 katılımcıdan çevrimiçi olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler iki farklı istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Kuramsal modelde yer alan değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkileri yapısal eşitlik modellemesi tekniğiyle test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre krizlerin destinasyonlara seyahat etme kararlarında ilgilenimin tam aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın ölçeğinde ilgilenimin alt boyutlarından katılımcıların en çok zevk/haz boyutuna katılım gösterdikleri görülmektedir. Diğer taraftan krizler ve ilgilenim arasında, krizler ve satın alma kararı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, turist ilgilenimi ile satın alma kararı arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the effect of crises and the mediating role of their involvement in the decisions of tourists to travel to destinations. For this purpose, a questionnaire was used as a quantitative data collection technique in the research. Data were collected online from 466 participants residing in Turkey between June and August 2021. The obtained data were analyzed through two different statistical programs. Cause and effect relationships between the variables in the theoretical model were tested with the structural equation modeling technique. According to the findings obtained as a result of the analyzes, it has been determined that the crisis has a full mediation effect on the decisions to travel to the destinations. In the scale of the research, it is seen that the participants mostly participate in the pleasure dimension, which is one of the sub-dimensions of involvement. On the other hand, a statistically significant relationship was found between crises and involvement, and between crises and purchasing decisions. In addition, a statistically significant relationship was found between tourist involvement and purchasing decision.