Comparison of dry and wet cooling: An applied research on a solar thermal power plant
Kuru ve sulu soğutmanın karşılaştırması: Bir termal güneş santralinde uygulamalı bir çalışma
  1. Tez No: 423321
  2. Yazar: ERAY TİMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, 10-30 kW kapasiteli termal güneş enerjisi ile çalışan bir organik Rankine çevriminin (ORC) kuru soğutma sistemleri ile uygulanabilirliği incelenmektedir. Bu tip elektrik santrallerinin enerji verimi temel olarak; (i) güneş enerjisi yoğunluğu, (ii) soğutma sisteminin performansı ve (iii) pompa ve fanların tükettiği güç bileşenleri ile belirlenmektedir. Güneş kaynaklı enerji üretim potansiyeli yüksek olan fakat su kaynaklarının sınırlı olduğu bölgelerde, su tüketimini elimine etmek veya azaltmak adına ıslak ve kuru soğutma kulelerinin kullanımının değerlendirilmesi, sürdürülebilir enerji üretimi için gereklidir. Bu çalışmada, ıslak ve kuru soğutma birimleri için geliştirilen sayısal modeller ile küçük ölçekli bir enerji santrali modeli birleştirilerek, değişen çevre koşullarına göre (ışınım, kuru ve ıslak termometre sıcaklıkları) soğutma sistemlerinin Güneş enerjisi potansiyeli yüksek olan Kıbrıs için uygulanabilirliğini incelemektedir. Kıbrıs?ın kuzeyinde bulunan bir bölge için temsili yıl süresince değişen hava koşulları göz önüne alınmış ve üretilen net güç ve işletme maliyeti hesaplanmıştır. Temsili yılın hava şartları için, kuru soğutma ünitesinin, ıslak soğutma ünitesine kıyasla yıllık %6 daha az güç üretirken, 17 ton/MWh sudan tasarruf edebileceği bulunmuştur. Sonuç olarak, kuru soğutma ünitelerinin alçak rakıma sahip nemli bölgeler için iyi bir çözüm olduğu gösterilmiş ve kuru soğutma sistemleri ıslak soğutma sistemlerinin yerine kullanıldığında güç üretiminden çok kaybetmeden, su tüketiminden yüksek kazanç sağlamanın mümkün olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study evaluates the use of air cooled heat exchangers for an organic Rankine cycle (ORC) as part of a solar thermal power system that can produce 10-30 kWe. Overall thermal efficiency of the system under investigation relies heavily on (i) available solar thermal energy, (ii) performance of the cooling system, and (iii) power consumption due to pumps and fans within the system. For locations with good solar potential but limited water resources, it is crucial to evaluate wet cooling towers to avoid or reduce water consumption. Performance of dry cooling alternatives is limited by the dry bulb temperature rather than the wet bulb temperature, requiring more fan power to achieve the same cooling capacity. In this study, assessment of wet and dry cooling units is performed by integrating them into a small scale power plant model that uses environmental conditions (i.e. solar irradiation, ambient dry and wet bulb temperatures) as the inputs. Critical parameters include net produced power and operational costs for both wet and dry cooling units through a representative year using conditions at northern Cyprus. It is found that dry cooling unit is capable of saving water about 17 ton/MWh while it produces 6% less per annum compared to the wet cooling alternative for the representative annual weather data. Overall, dry cooling is shown to be a good solution for low altitude-humid regions, where thermal performance appears to be comparable to wet cooling while significant savings in water consumption is achieved.