Transcoding Web pages for energy saving on the client-side
Web sayfalarının kullanıcı tarafında enerji tasarrufu için dönüştürülmesi
- Tez No: 423328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mobil cihazlar günlük hayattaki birincil cihazlar olmaya başladı. Ancak mobil cihazlar bazı kısıtlamar sebebiyle internete erişim anlamında pratik olamayabilirler. Bu kısıtlamalar batarya boyutları,işlemci güçleri ve bellek boyutu... Bu kısıtlamaların sonucu olarak, web sayfalarına erişim esnasında mobil cihazların şarjları tükenir. Bu çalışmada sayfanın görünümünü değiştirmeden ve kullanıcıya ya da sunucuya artı yük vermeden ve bu kısıtlamaları çözmek ve internete erişim esnasında enerji tasarrufu sağlamak için web sitelerini dönüştüren teknikler sunuyoruz. Bu teknikler Twes+ adı verdiğimiz sistemimizde uygulandı. Twes+'in yazılım mimarisinde 2 servis: (1) yönlendirme dönüşümü (2) resim dönüşümü bulunur. İlk olarak Twes+'i detaylı olarak anlatıp ve devamında da değerlendirmesini anlatacağız. Değerlendirme sonuçlarına göre Twes+ kullanılarak istatiksel olarak kayda değer bir enerji tasarrufu sağlanabiliyor.
Özet (Çeviri)
Mobile devices are essential to everyday life in order to have access to information everywhere. However, browsing web pages can be inconvenient on these devices because of the various constraints, such as limited battery size, processing power and device memory. As a result of these limitations, while browsing a web page, the battery of the mobile devices is drained. To solve this inconvenience and save energy while browsing, this thesis presents transcoding techniques that can be applied to web pages without modifying the look&feel of the web pages and without adding extra load on the client or the server. These techniques are implemented as part of our system called Twes+ (Transcoding Web Pages for Energy Saving). The software architecture of Twes+ includes two main services: (1) Redirect transcoding and (2) image transcoding. This thesis first explains Twes+ in depth and then presents its evaluation. The evaluation results show that there is a statistically significant energy saving with Twes+. Finally, this thesis also discusses limitations and the future work.