The reflections of identity in Cyprus: Claims and perspectives on Eastern Mediterranean hydrocarbons
Kıbrıs'ta kimlik yansımaları: Doğu Akdeniz hidrokarbonları üzerine tartışmalar ve perspektifler
- Tez No: 423329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LUCIANO MARIO ITARIO BARACCO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı Kıbrıs'taki kimliğin arada kalmışlık algılarını ve bunun Doğu Akdeniz'deki doğal gaz ve hidrokarbon rezervleriyle ilgili argümanlarla olan ilişkisini analiz etmektir. Bu doğrultuda, bu tez, doğal gaz aktivitelerinin ve argümanlarının milliyetçiliğin artması ve Kıbrıs Sorunu üzerine etkilerine bakmaktadır. Milliyetçilik, kimlik, egemenlik ve sahiplik sorunu üzerine tartışmalar ve perspektifler, siyasi güç meseleleri temelli Kıbrıs Sorunu'nun ve Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumları arasındaki ilişkilerinin ana faktörlerini teşkil etmektedir. Dolayısıyla, bu çalışma iki toplum arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların eşzamanlı varlığından çıkan 'Kıbrıs Toplumu' içindeki kimlik siyaseti ve ulusal anlatılara/düşlemelere ve ulusal kimlik tanımlanması üzerine etnik ve ülkesel (teritoryal) tartışmalara adadaki değişen ilişkilere ve milliyetçiliğin karakterlerine odaklanarak – ki bunlar anavatan milliyetçiliği (etnik milliyetçilik) ve Kıbrıslılık (yurttaşlık milliyetçiliği) söylemleridir – ışık tutacaktır. Dahası, kimlik oluşumu üzerine ve iki Kıbrıslı toplumun perspektif ve algıları, aidiyet ve sahiplilik duyguları üzerine iç ve dış durumların ve ilişkilerin ne çeşit etkileri olduğunu çalışır. Tüm bu argümanları göz önünde bulundurarak, bu tez, kimlik politikalarının doğal kaynaklar hakkındaki talepler üzerine yansımalarına odaklanır; çünkü kimlik, milliyetçilik, Kıbrıs Sorunu ve jeopolitik ilişkilerin birbirine dolanmış ilişkileri, Doğu Akdeniz'deki doğal gaz ve hidrokarbon rezervleri hakkındaki tartışmalar ve perspektiflerde kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the in-between perceptions of identity in Cyprus and the relation to the arguments over natural gas and hydrocarbon reserves in the Eastern Mediterranean Sea. In this regard, this thesis looks at the impacts of the natural gas activities and arguments on escalating nationalism and on the Cyprus Problem. The debates and perspectives on nationalism, identity, the dispute of sovereignty and ownership constitute the main factors for the Cyprus Problem and for the relations between Turkish Cypriot and Greek Cypriot communities on the basis of political power matters. Therefore, this study sheds light on the politics of identity and national narratives/imaginings within 'Cypriot society' which rises from the simultaneous existence of similarities and differences between two communities, and the ethnic and territorial discussions on the identification of national identity by focusing on the changing relations and characters of nationalisms in the island – that is the discourse of motherland nationalisms (ethnic nationalism) and of Cypriotism (civic nationalism). Moreover, what kind of impacts external and internal conditions and relations have had on identity formation, and on the perspectives and perceptions of both Cypriot communities, the sense of belongingness and ownership are studied. Considering all these arguments, this thesis focuses upon the reflections of politics of identity over the claims of natural resources since the intertwined relation of identity, nationalism, the Cyprus Problem and geopolitical relations has revealed itself in the arguments and perspectives about