Medeni Usul Hukukunda delil başlangıcı
Prima facie evidence in the Law of Civil Procedure
  1. Tez No: 423378
  2. Yazar: OZAN TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Delil başlangıcı müessesesi, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 202. Maddesinde ve Fransız Medeni Kanunu'nun 1347. Maddesinde düzenlenmektedir. İlgili müessese, tanıkla ispat yasağının( senetle ispat zorunluluğunun) önemli bir istisnasını oluşturmakta ve bu sebeple de adeta ispat hukukunun kalbi konumuna gelmektedir. Tanıkla ispat yasağının, tarafların ispat faaliyetini ne derece zorlaştırdığı düşünüldüğünde delil başlangıcının da ne kadar önemli bir müessese olduğu da görülecektir. Bu kapsamda çalışmada özellikle 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda yapılan değişiklikler de ele alınarak özellik arz eden bir takdiri delil niteliğinde olan delil başlangıcının tanıkla ispat yasağı ile olan ilişkisi, unsurları ve delil niteliği incelenmiştir. Bu hususlarda ise bir belgenin delil başlangıcı karakterini haiz olabilmesi için öncelikle senetle ispatı zorunlu olan bir vakıanın mevcudiyeti gerektiği tespit edilmiştir. Çalışmamızda delil başlangıcının maddi unsurunu elektronik belgelerin de oluşturabileceği vurgulanmış; delil başlangıcının kaynaklanma unsurunun söz konusu olabilmesi içinse ilgili belgenin fikri ve fiziki olarak aleyhine kullanılacak kişiden sadır olması gerekmektedir. Delil başlangıcının gerçeğe yakınlık unsuruysa, belgenin muhtevasının hukuki işlemi basit bir ihtimalden daha kuvvetli olarak göstermesi olarak açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Prima facie evidence is provided in Article 202 of Turkish Civil Procedure Code and Article 1347 of the Civil Code French. This institution can be defined as a remarkable exception to the prohibition of testimony. This feature gives the prima facie evidence the quality of the core of evidence law. Considering the prohibition of testimony makes so difficult the demonstration activity carried out by the parties, we note the importance of the institution of prima facie evidence. In light of its gravity as an institution of the law of evidence in our work prima facie evidence is observed from different aspects as its strict relationship with the prohibition of testimony evidence and its elements. Firstly it was found that the existence of evidence of prima facie evidence is linked to the existence of prohibition of testimony evidence about facts that must be proved. In our work we noted that electronic documents can have the quality of the form of prima facie evidence. begins the evidence should be brought to the person against whom the claim is made but this provenance must be intellectual and material. Prima facie evidence must show the facts that must be proved beyond a mere possibility.