Blokzincir tabanlı kayıtların medeni usul hukuku açısından güvenilirliği ve delil olarak değerlendirilmesi
The reliability of blockchain-based records from the perspective of civil procedure law and their evaluation as evidence
- Tez No: 910145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ARSLANPINAR TAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Blokzincir teknolojisi, merkeziyetsiz ve dağıtık yapısıyla veri yönetimi, güvenlik ve şeffaflık alanlarında önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu tezde, blokzincir tabanlı kayıtların Türk medeni usul hukukunda delil olarak kullanımını ve bu kullanımın hukuki sonuçlarını inceliyoruz. İlk bölümde, blokzincir teknolojisinin temel özellikleri ve mevcut Türk hukuk mevzuatındaki yeri ele alınmıştır. Mevzuattaki eksiklikler ve hukuki belirsizlikler tespit edilerek, özellikle akıllı sözleşmelerin hukuki geçerliliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, medeni usul hukukunda delil kavramı, kesin delil ve takdiri delil ayrımı açıklanmış, blokzincir tabanlı kayıtların bu bağlamda nasıl değerlendirilebileceği tartışılmıştır. Blokzincir kayıtlarının elektronik delillerle ilişkisi ve ispat gücü analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, blokzincir tabanlı kayıtların mahkemeye sunulma yöntemleri ve mahkemelerin bu kayıtları değerlendirme kriterleri incelenmiştir. Kayıtların kesin delil veya takdiri delil olarak kabul edilebilirliği, senetle ispat kuralları ve delil başlangıcı kavramları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu kayıtların yargılama sürecine etkileri ve hukuki sonuçları analiz edilmiştir. Sonuç olarak, blokzincir tabanlı kayıtların Türk hukuk sistemine entegrasyonunun, hukuki işlemlerin güvenilirliğini ve şeffaflığını artıracağı, yargılama süreçlerini hızlandıracağı tespit edilmiştir. Ancak, mevcut hukuki düzenlemelerin yetersizliği nedeniyle yasal boşlukların bulunduğu ve bu boşlukların giderilmesi için yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Böylece, blokzincir tabanlı kayıtların medeni yargılama süreçlerinde etkin ve güvenilir bir şekilde kullanılması mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology, through its decentralized and distributed structure, offers significant opportunities in data management, security, and transparency. This thesis examines the use of blockchain-based records as evidence in Turkish ivil procedure law and their legal consequences. The first chapter discusses blockchain's core features and its legislative status in Turkey, identifying regulatory shortcomings and legal uncertainties, particularly regarding smart contracts. The second chapter explains the concept of evidence, differentiating between conclusive (kesin) and discretionary (takdiri) evidence, and evaluates how blockchain records fit into these categories, including their relationship with electronic evidence and probative value. The third chapter explores how these records can be presented to courts, the criteria for their evaluation, and their acceptability as conclusive or discretionary evidence under documentary proof rules. Ultimately, it is concluded that incorporating blockchain-based records into the Turkish legal system will enhance the reliability and transparency of legal transactions, expedite judicial processes, and necessitate new regulations to address existing legal gaps, thereby enabling effective and reliable use of these records in ivil litigation processes.