Okulöncesi öğretmenlerinin öz - yeterlik algılarının ve sınıf yönetimi stratejilerinin çocuk – öğretmen ilişkileri üzerindeki etkileri
The effects of pre - school teachers' self - efficacy beliefs and classroom management strategies on child - teacher realtionshipsOkulöncesi öğretmenlerinin öz - yeterlik algılarının ve sınıf yönetimi stratejilerinin çocuk – öğretmen ilişkileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 423431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ASI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, okulöncesi öğretmenlerinin öz-yeterlik algılarının ve sınıf yönetimi stratejilerinin, çocuk-öğretmen ilişkileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 98 okulöncesi öğretmeni örneklemi oluşturmaktadır. Çalışmaya MEB'e bağlı bağımsız anaokullarında görev yapmakta olan 70 okulöncesi öğretmeni İzmir'den, 28 okulöncesi öğretmeni de Çanakkale'den katılmıştır. Öğretmenlerin çocuklarla kurdukları ilişkiyi algılama biçimlerini değerlendirmek için Öğrenci-Öğretmen İlişki Ölçeği, öğretmenlerin öz-yeterlik algılarını değerlendirmek için Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği, öğretmenlerin istenmeyen davranışlar karşısında kullandıkları sınıf yönetimi stratejilerini belirlemek için ise, Öğretmen Stratejileri Soru Formu kullanılmıştır. Bulgulara göre; öğretmenlerin öz-yeterlik algıları ve sınıf yönetimi stratejileri ile öğretmenlerin çocuklar ile kurdukları ilişkileri algılama biçimleri arasında farklı alt boyutlarda ve düzeylerde ilişki olduğu görülmektedir. Diğer bir bulgu ise; çocuk cinsiyetinin öğretmenin çocuk ile kurduğu ilişkiyi algılama biçimi üzerinde farklılaşma yaratırken, öğretmenin mesleki deneyiminin ve sınıflardaki çocuk sayısının çocuk ile kurduğu ilişkiyi algılama biçimi üzerinde anlamlı düzeyde etkili olmadığı yönündedir. Öğretmenlerin öz-yeterlik algıları ile sınıf yönetimi becerileri arasında da yüksek düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Çalışma sonunda, öz-yeterlik algılarının ve istenmeyen davranışlar karşısında kullanılan sınıf yönetimi stratejilerinin, öğretmenin çocuk ile kurduğu ilişkiyi algılama biçimi üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, çocuk-öğretmen arasındaki ilişkinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to inversitage the pre-school teachers' self-efficacy beliefs and classroom management strategies effects on child-teacher realtionships. A total of 98 teacher; 70 of them from İzmir, 28 of them from Çanakkale have participated in the study.“Student-Teacher Relationship Scale”was used to examine the teachers' perception of relationship with their chidren.“Teachers' Sense of Efficacy Scale”was used in order to evaluate the teachers' self-efficacy beliefs.“Teacher Strategies Questionnaire”was used to evaluate teachers' classroom management strategies. According to findings, preschool teachers' self efficacy beliefs and classroom management strategies are related with the form of teachers' perception of the relationship established with children in diffrent subscales and levels. Moreover, it is seen that gender is significantly affect the teachers' perception of the relationship established with children. However, teachers' professional experience and number of child in classroom are not significantly affect the teachers' perception of the relationship established with children. There is a significant relationship between teachers' self efficacy beliefs and classroom management strategies. At the end of the study, it has been found that teachers' self efficacy beliefs and the classroom management strategies coping with the unwanted behavior affect their perception of the relationship established with children. Therefore, improving the relationship between teacher and child-development is of great importance.