Ordu ağzı sözlüğü
Dictonary of Ordu di̇alect
  1. Tez No: 423453
  2. Yazar: MÜMİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 581
Özet
Bir gramer terimi olarak ağız, standart bir dilin kullanıldığı bölgeler arasında kelimelerin farklı olarak telaffuz edilmeleri, kelimelerde yer alan seslerin farklı bir biçimde ifade edilmesidir. Türkiye Türkçesi ağızlarından biri de Ordu ağzıdır. Birçok yönüyle farklılıklar gösteren Ordu ağzı kendine has geniş bir söz varlığına sahiptir. Bu çalışmayla, bu büyük söz hazinesi kayıt altına alınarak sistemli bir eser oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışmada ana kaynak olarak Türkiye TÜrkçesi ağızlarının yayımlanmış eserleri arasında arasında en geniş kapsamlı kaynağı konumunda bulunan Türk Dil Kurumunun yayımladığı Derleme Sözlüğü esas alınmıştır. Bununla birlikte Ordu ili üzerine hazırlanmış diğer yazılı kaynaklar ulaşılabildiği ölçüde çalışmamızda kullanılmıştır. Taranan kaynaklar ışığında Ordu ağzı söz varlığı derlenerek bir tespit yapılmış ve geniş kapsamlı bir Ordu ili ağzı sözlüğü oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a grammatical terms dialect means tahta the pronunciation of words between different regions where the standard language used is located, the expression of sounds in words in adifferent way. One of the Turkey Anadolu Turkish dialect is Ordu dialect. Ordu dialect which differ in many ways has a large unique vocabulary. With this study we aimed to create a systematic work by recording this treasure of great promise. Dictionary used as the main source of work is based which published by the Assembly of Turkish Language Institution in the most extensive source location of works published in Turkey Turkis dialects. However, other sources were used in our study was prepared on the Ordu province to the extent that is reached. In light of the scanned source dialect vocabulary Ordu made a determined and compiled a comprehensive glossary of Ordu dialect has been tried to be created.