Osmanlı Dönemi kuş saraylarının belgesel fotoğrafçılık yöntemi ile tanıtılması
Introducing Ottoman era palace of birds by the way of documentaries and photography
  1. Tez No: 423495
  2. Yazar: RECEP KAMİL AZMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAŞKIN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde fotoğraf hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş, gelişen teknoloji sayesinde ulaşılabilirliği ve kullanımı artmıştır. İnsanoğlunun dikkatini çeken görselleri en ince ayrıntısına kadar kaydedebilen fotoğraf, dikkat çekiciliği, akılda kalıcılığı ve sosyal medya sayesinde birçok insana ulaşılabilirliği ile önemli bir iletişim aracı haline gelmiştir. Belgesel fotoğrafçılık ise tarihe not düşmek amacıyla fotoğraf teknikleri kullanarak çeşitli olayları, değerleri, kültürü, sanatı ve doğayı gelecek kuşaklara aktarmada bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Osmanlı dönemi kuş sarayları geleneksel Osmanlı mimarisinin önemli unsurlarından biri olmasına rağmen günümüzde gerek mimari, gerek sanatsal ve işlevsel yönü yeterince bilinmemektedir. Bu nedenle kaybolmaya yüz tutmuş Osmanlı dönemi kuş saraylarının gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla görsel olarak kayıt altına alınması ve bu yapıtlara ilişkin bir bilgilendirme ve tanıtma kataloğu hazırlanması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Osmanlı dönemi kuş saraylarının önemli örnekleri belgesel fotoğrafçılık yöntemi ile kayıt altına alınması hedeflenmiştir. Kayıt altına alınan fotoğraflar bu araştırma ürünü olarak hazırlanan“Osmanlı İmparatorluğu Dönemi İstanbul'un Kuş Sarayları”kataloğuna temel oluşturmuştur. Bu araştırma kapsamında; Amcazade H. Paşa Sıbyan Mektebi, Arap Hanı, Ayazma Camii, Bali Paşa Camii, Bereketzade Medresesi, Büyük Selimiye Camii, Büyük Yeni Han, Darhane-i Amire, Eyüp Sultan Camii, Feyzullah Efendi Medresesi, Halep Pasajı, Laleli Türbesi, Necati Bey Caddesi 136 No'lu Dükkân, Seyyit Hasan Paşa Medresesi, Süleyman Halife Sıbyan Mektebi, Şah Sultan Mektebi, Şeyh Davud Hanı, Taksim Meksemi ve Yeni Valide Camii' nin bulunduğu mekânlara gidilerek, kuş evlerinin konumu ve durumu gözlemlenmiştir. Kuş evleri fotoğraflanırken yapı mimari açıdan incelenmiş ve saha notları alınmıştır. Bu nadide eserlerin nerelerde oldukları, kuş evlerinin yapısıyla ilgili yorumlar, üzerinde bulundukları yapılarla ilgili bilgiler elde edilmiş ve kuş evlerinin fotoğraflarıyla görsel bir anlatım şekliyle gelecek kuşaklara hem yazılı hem de görsel bir bilimsel veri bırakılmıştır. Ayrıca Osmanlı kuş evlerinin, harita üzerinde konumlarının gösterildiği illüstrasyon ve bu kuş evlerinin fotoğraflarının bulunduğu katalog uygulama olarak gerçekleştirilmiştir. Katalogda kuş evlerini üzerinde barındıran yapıların fotoğrafları ile bilgileri ve kuş evlerinin inceleme notlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photography has become a necessity in our lives today and thanks to technology it's easier to reach and its use has spread. Because of their ability to grab people's attention, last a lifetime and be found over social media, photographs have turned into an important communication tool. On the other hand, documented photography is used to take notes in history and show the generations to come today's current events, culture and nature. Even though the Ottoman period bird palaces were traditional too the Ottoman architecture, today neither their architectural use nor their function is known. The Ottoman period bird palaces have begun of on illustrated catalogue to inform the next generation. In this study, the important samples of the Ottoman period bird palaces were aimed to get recorded using documented photography. The recorded photographs would then be used as the foundation for the“Bird Palaces Of İstanbul During The Ottoman Empire Period”catalogue. During this study, these locations were visited and observed: Amcazade H. Sıbyan School, Arap Hanı, Ayazma Mosque, Bali Paşa Mosque, Bereketzade Madrasah, Büyük Selimiye Mosque, Büyük Yeni Han, Darphane-i Amire, Eyüp Sultan Mosque, Feyzullah Efendi Madrasah, Halep Passage, Laleli Tomb, Necati Bey Street no. 136 Store, Seyyid Hasan Paşa Madrasah, Süleyman Halife Sıbyan School, Şah Sultan School, Şeyh Davud Hanı, Taksim Meksemi and Yeni Valide Mosque. Whilst the bird palace were pictured their architectural structure and fields were noted down. With images of the bird palaces, we have left both written and visual data for the generations to come about these rate creations, comments about their structure and the building they are found on. Additionally, an illustrated catalogue was prepared to show pictures of the Ottoman bird houses and maps of where they are located. Photographs of the structures that are hosted on the bird houses and examination notes can be found in the catalogue.