Düşük sosyo-ekonomik düzeyde olan 2. öğrencilerin kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı kazanmasına etki eden faktörlerin incelenmesi
The investigati̇on of the factors influenci̇ng the love and habi̇t of readi̇ng among the second grade students from low-socio economic backgrounds
  1. Tez No: 423510
  2. Yazar: BURCU AKMERSİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, düşük sosyo-ekonomik duruma sahip ilkokul 2. sınıfa giden öğrencilerin okuma sevgisi ve alışkanlığı kazanmasına etki eden faktörleri incelemektir. Araştırmada verilerin toplanması ve analizi için yarı yapılandırılmış görüşme ve betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Güneydoğu'nun sanayi bakımından gelişmiş bir kentinde sosyo-ekonomik bakımdan en alt düzeyinde kabul edilebilecek bir ilkokulda 2013-2014 yılında 2. Sınıfta eğitim-öğretim gören 20 öğrenci ve velisi oluşturmaktadır. Yapılan çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında öğrencilerle yapılan görüşme, ikinci aşamasında ise velilerle yapılan görüşme kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Kayıt altına alınan her bir görüşme analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, çocukların kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı kazanmasında ailenin model olmasının, ailenin eğitim düzeyinin, okulöncesi eğitiminin, kitaplarla erken yaşta tanışmanın ve etkileşimin önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the factors that influence the love and habit of reading among students of a 2nd year classroom located in a low socio-economic environment. The study adopted semi-structured interviews and observations to gather the data. Later, the data analyzed via descriptive analysis methods. The participants of the study are the twenty second-grade students who enrolled a school where the socio-economic level is very low. The study has two main stages. In the first stage, the teacher gathered information through her observations and interviewed students. In the second phase, the interviews conducted with students' parents. Both groups of interviews were recorded. Later, the records were transcribed and analyzed. According to the results, the main factors influencing the love and habit of reading were the existence of role models, the educational level of parensts, preschool education, early reading experiences and interaction with others based on reading experiences.