İnsan kaynaklı afet riski bulunan işlerde çalışanların iş güvenliği algısı: Ankara ili polis teşkilatı çevik kuvvet çalışanları üzerine bir araştırma
Human-induced disaster risk the perception of employees at job security: Ankara province police department riot a study on employees
- Tez No: 423526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÖZDE GÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca sürekli doğal veya insan kaynaklı afetlerle karşılaşmak, mücadele etmek ve sonuçlarına katlanmak zorunda kalmıştır. Afet bilincine sahip olmak ve bilinçli mücadele etmek, özellikle insan kaynaklı afetlerin oluşma olasılığını azaltacağı gibi, sonuçlarının da daha az zararla atlatılabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Emniyet güçleri, özellikle büyük insan hareketlerinde afet sayılabilecek durumlarla sürekli karşı karşıya gelmektedir. Ayrıca güvenlik hizmetlerinin yapısından kaynaklanan tehlike ve risk, emniyet gücü personellerini sürekli stres altında çalışma noktasında bırakmaktadır. Tehlikeli iş araçları kullanmak zorunda olmaları da, emniyet çalışanları açısından iş güvenliği ve sağlığı konusunda özel çalışmalar yapmayı gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada emniyet güçlerinin afetlerle mücadele konusundaki durumları ile iş sağlığı ve güvenliği konusundaki düzeyleri araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda büyük insani olaylara müdahale aşamasında meslekte geçirilen yılın, kurumdaki pozisyonunun, önceden yapılan hazırlık çalışmalarının polislerde güven duygusu yarattığı; insan kaynaklı olası tehlikelere karşı eğitim almış olmanın kendini güvende hissetmek adına önemli olduğu; eğitim ve önceden hazırlıkların tehlikeli durumlara karşılaşıldığında kişinin kendisini acil durumlara karşı hazır hissetmesini sağladığı; acil durum planlarının var olması ile ilk yardım ve kurtarma konusunda bilgiye sahip olmanın acil durumlarda yapılması gerekenleri bilmek açısından önemli olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of mankind constantly encounter with natural or man-induced disasters, to struggle and suffer the consequences. Disaster-conscious and conscious human-induced disasters, especially to combat will reduce the likelihood of the formation, and the results is of great importance in terms of less damage. The security forces, in particular the large human action can be considered in disaster situations faced all the time. In addition, danger and risk arising from the structure of the security service, security force personnel working under continuous stress their point. Being forced to use dangerous tools, safety employees in terms of occupational safety and health need to do special studies about. The aim of this study was to tackle with situations of disaster safety power with its occupational health and safety levels. As a result of the work done under the humanitarian event to be included in the premises of the year passed in position in the profession, the preparatory work carried out before the cops created a sense of trust; possible dangers of human origin being trained to feel safe is important; training and preparations dangerous situations when people encounter itself provides the feel ready for emergencies; had to have emergency plans with first aid and rescue in emergency situations to have information on what needs to be done in terms of the results it is important to know.