Arşiv otomasyon sayısallaştırma (e-arşiv) projesinde insan kaynakları yönetimine ilişkin uygulama örneği
Asample practice related to the human resources (hr) management automation digitalization (e-archive) project
  1. Tez No: 423527
  2. Yazar: PINAR SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, İşletme, Archive, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
SUBAŞI, Pınar“Arşiv Otomasyon Sayısallaştırma (e-Arşiv) Projesinde İnsan Kaynakları Yönetimine İlişkin Uygulama Örneği”, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016 E-Arşiv projesi, kamu kuruluşlarına ait arşivlerin belli standartlara göre düzenlenerek sanal ortama aktarılmasını bu sayede araştırmacıların ve programı kullananların aradıkları bilgilere kolaylıkla ulaşabilmesini hedeflemektedir. Söz konusu projede, üç yıla tekabül eden bir zaman dilimi içerisinde 65 milyon evrakın saklama koşullarının iyileştirilmesi ve sanal ortama aktarılması hedeflenmektedir. Benzeri projeler daha önce bazı kamu kurumlarında uygulanmış olmasına rağmen, tarihi evrak içerikli bu derece büyük bir proje Türkiye sınırları içerisinde ilk kez yürütülmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde arşivleme işlemi artık sanal ortamda gerçekleştirilmektedir. Arşiv Otomasyon Sayısallaştırma İşlemi (e-Arşiv) denilen bu sistemde elektronik ortamda mevcut olan ya da sonradan dijital ortama kazandırılmış olan doküman özelliklerine göre kısmen her isteyenin rahatlıkla ulaşabileceği sanal bir ortama aktarılmaktadır. Ağırlıklı olarak teknolojinin kullanıldığı bu projede İK seçim süreçleri, teknolojik cihazların kullanımına uyumluluk ve esnek çalışma saatlerinde aktif olarak çalışabilecek kitlenin tespit edilmesi ve yönetilmesi süreci İK uygulamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Esnek çalışma saatleri ve teknolojinin aktif kullanım rahatlığı Y Kuşağının seçim önceliğine sahip olmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, Arşiv Otomasyon Sayısallaştırma (e-Arşiv) Projesinde İnsan Kaynakları Yönetimine ilişkin uygulama örneği ''Kurum Arşiv Uzmanları'' açısından ele alınmış olup, bu projede çalışanların özelliklerinden dolayı diğer sektörlerde çalışanlara uygulanan çağdaş İKY tekniklerinin ötesinde, iş ve çalışanların özelliklerine uygun özel dizayn edilmiş bir İKY modelinin uygulanmasının gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
SUBAŞI Pinar“Example of human resources management applicarion in the Archive automation digitalization (e- archive)”, Master Thesis, Ankara, 2016 Nowadays archiving process is performed on virtual environments with developing technology. The purpose of the E archive project is to organize the archives that belong to the public offices by their standards and publish them online, therefore researchers and the users of the program will be able to easily reach the knowledge they are looking for. The goal of the project is to improve the storage conditions of 65 milion documents within three years and publish them online. Even though similar projects were previously attempted in some public institutes, a project of this scale including documents and dates is being carried out within Turkey's borders for the first time. Using the system which is called Archive Automation Digitization Process (e-archieve), documents which are available in electronic environments or subsequently introduced to digital environments can be transferred to easily accessible virtual environments according to their specific features. Selection process for this project in which the technology is mainly used, compatibility of the usage of technological devices, identification of the community who can actively work in flexible working hours and management procedure have high importance for human resources applications. In this Project which technology mainly used; selection process, compatibility with the use of technological devices, determining the mass who work actively in flexible working hours and managing process have great importance to human resources managament applications. Basic two criterias which are mentioned provide the Y generation have a selection priority. In this study, a sample practice related to the Human Resources (HR) Management in the Archive Automation Digitalization (e-Archive) Project was addressed from a viewpoint of the“Institution Archive Experts,”and due to specialties of those who worked in this project, the need for a specially designed HR Management model application emerged to fit the characteristics of the work and workers, even beyond the modern HR Management techniques practiced by the employees in other sectors.