Putin dönemi Rusya'nın enerji politikasının dış ilişkilere yansıması
Reflecti̇on to external relati̇onshi̇ps of Russi̇a's energy poli̇cy i̇n Puti̇n peri̇od
  1. Tez No: 423551
  2. Yazar: BERKAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından yeniden yapılanma yoluna giden Rusya, bu süreçte Vladimir Putin'in başa geçmesi ile önemli yol kat etmiştir. Uluslararası arenada tekrar eski konumuna ulaşmak isteyen Putin yönetimdeki hükümet elindeki doğal kaynakları kullanarak içinde bulunduğu darboğazdan kurtulma yoluna gitmiştir. Putin'in başa geçtiği dönemde petrol fiyatlarının artış göstermesi Putin'in başarı kazanmasının en önemli nedeni olarak kabul görmüştür. Zira ekonomik olarak güçlenen Rusya, içinde bulunduğu istikrarsız durumdan kurtulmak için önemli bir kaynak elde etmiştir. Putin kendinden önceki döneme nazaran çok boyutlu bir politika izleyerek başarı kazanmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda hem batı hem de Asya politikasını sentezleyerek; yakın çevresinde olduğu kadar Batı dünyasıyla da iyi ilişkiler izlemeye çalışmıştır. Ekonomi ile enerji arasındaki ilişki artan enerji ihtiyacı ve azalan enerji rezervleri sebebiyle giderek önem kazanmıştır. Böylesi bir durumda elinde bulunan doğal kaynakları iyi değerlendiren ve 1998 krizi sonrasındaki süreçte artan petrol fiyatları ile ekonomiyi disiplin altına alan Putin, aynı başarıyı dış politikada da elde etmek adına enerjiyi baskı aracı olarak kullanma yoluna gitmiştir. Enerjiye endeksli bir ekonomi ve dış politika benimseyen Putin, bölgesel güç olma ve ABD'nin kurmayı hedeflediği tek kutuplu dünya düzenini ortadan kaldırarak çok kutuplu bir düzen oluşturmak adına enerjiyi yakın çevresi başta olmak üzere küresel güçlere karşı bir silah olarak kullanmaktadır. Bu noktada kurulacak olan çok kutuplu dünya düzeninde bir merkez konumunda olmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
After the disintegration of The Soviet Union, Russia started the reconstruction. They are passed important path with lead by Vladimir Putin. Putin wish to gain previous position in the ınternational arena therefore Putin wish to release debottlenecking with use government's natural sources. When Putin took the lead increasing petroleum costs cause the simplification Putin's duty and gain the achievement. In as much as Russia rising economically that obtain important source for release unstable situation. Putin purpose compared terms previous herself to follow multi faceted politics. Putin tried to follow good terms with west world as far as his close environment, accordingly synthesizing by both West and Asia politics Relationship between the economy and energy gradually become important on account of rising energy requirement and gradually decreasing reserves of energy. Putin get under control increasing economy and petrol prices after the 1998 crisis and he is good regard natural source on his hand. He wish same achievement on foreign politics so he used energy for pressure implement. Putin identify energy indexed economy and foreign politic. Putin use energy as a gun in the name of establish multipolar regulation against especially immediate area and all global powers for remove purpose of USA unipolar world regulation. He wish center of this established multipolar regulation.