Türk kadın hareketini kadınlar dünyası ve Türk kadın yolu dergileri üzerinden okumak
Reading Turkish women's movement via Kadınlar Dünyası and Türk Kadın Yolu journals
- Tez No: 423575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e tarihsel süreklilik içerisinde uzanan Türk kadın hareketinin varlığını iki ayrı dönemde Kadınlar Dünyası ve Türk Kadın Yolu gibi kadın dergileri üzerinden yapılan değerlendirmelerle incelemek ve kadın hareketinin imparatorluktan Cumhuriyet'e olan söylemsel akışındaki benzerlik ve farklılıkları göstermektir. Bu dergilerin seçilme nedeni ise kadın hareketi olarak nitelendirdiğimiz aktivizmi sadece yazılı basın yoluyla değil aynı zamanda dergilerin bağlı bulunduğu kadın dernekleri aracılığıyla yürütmeleridir. Örneğin, Kadınlar Dünyası 1913'de Osmanlı döneminde Müdafaa-i Hukuk-u Nisvan Cemiyeti'nin tarafından, Türk Kadın Yolu dergisi ise Cumhuriyet döneminde 1925'de Kadınlar Birliği tarafından yayınlanan Türk kadın dergileridir. Araştırma dört ana kısmı kapsamaktadır. İlk bölümde Türk kadınının toplumdaki konumunun tarihsel bir analizi sunulacak olup, ikinci bölümde Osmanlı dönemindeki kadın hareketi Kadınlar Dünyası Dergisi'nin içeriği ve Müdafaa-i Hukuk-u Nisvan Cemiyeti'nin faaliyetleri çerçevesinde ele alınacaktır. Üçüncü kısımda Cumhuriyet dönemi kadın hareketi Türk Kadın Yolu Dergisi ve Türk Kadın Birliği'nin faaliyetleri çerçevesinde değerlendirilecek olup, son bölümde ise kadın hareketindeki söylem benzerlik ve farklılıkları iki dergi üzerinden yapılacak olan karşılaştırma yöntemiyle analiz edilecek ve söylemdeki değişimlerin rejim değişikliğinden ne şekilde etkilendiği de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The main topic of this study is to examine the existence of the Turkish women's movement from the Ottoman Empire to the Turkish Republican period via two women journals Kadınlar Dünyası and Türk Kadın Yolu published in these two different periods and to display the similarities and differences of the discursive continuity of women's movement throughout these two periods. These two women journals have been chosen due to the fact that they did not only use the printed materials for their activism but also they used the women associations that are related. For example Kadınlar Dünyası was published byu Müdafaa-i Hukuk-u Nisvan Cemiyeti during the Ottoman Period and Türk Kadın Yolu was published by Türk Kadınlar Birliği in 1925 during the Republican Period. This study consists of 4 main parts. In the first part of this study, the historical analyze of the statue of the Turkish woman in the society will be displayed. The second part will examine Ottoman women's movement within the framework of the content of Kadınlar Dünyası and the activities of Müdafa-i Hukuku Nisvan Cemiyeti. In the third part Republican period women's movement will be examined within the framework of the content of Türk Kadın Yolu Magazine and the activities of Türk Kadınlar Birliği. In the last part; the similarities and differences of the discourses of Turkish women's movement will be analyzed with a comparative method together with the affects of the political regimes on the discourses of the Turkish women's movement.