Hearing and remembering the voices of women in Turkish nation building process: Kadınlar Dünyası and Türk Kadın Yolu
Türk ulus inşa sürecinde kadınların sesini duymak ve hatırlamak: Kadınlar Dünyası ve Türk Kadın Yolu
  1. Tez No: 526819
  2. Yazar: DENİZ UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZANA ÇİTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Özellikle inşa edilen Türk milliyetçiliği ve kadınına odaklanan bu tez, milliyetçilik ve toplumsal cinsiyet ilişkisini iki kadın dergisinin analizinden hareketle incelemektedir: Kadınlar Dünyası ve Türk Kadın Yolu. İlki Türk milliyetçiliğinin ortaya çıkış ve yükselişine tekabül eden geç Osmanlı döneminde, 1913 ve 1921 yılları arasında yayımlanırken, diğeri Cumhuriyet'in ilanından sonra, 1925-1927 yılları arasında yayımlanmıştır. Bu bağlamda, tez kadın/kadın hareketi ve milliyetçi hareketin ilişkini anlamaya çalışmaktadır. Türk milliyetçiliğinin iki farklı evresinde yayımlanan iki derginin karşılaştırılması, başlangıçta milliyetçiliğin eşitlik vaadiyle gelişen ancak geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin benimsenmesi sonucu kadınların artan hayal kırıklığı ile tanımlanan milliyetçilik – kadın ilişkisinin evrimini görmeye olanak tanımaktadır. Böylece, öncü kadınların nasıl zamanla kamusal alanın dışına itildiği ve nihayetinde toplumun kolektif hafızasından silindiği gözlemlenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between nationalism and gender with a particular focus on the making of Turkish nationalism and women, based on the analysis of two women's periodicals: Kadınlar Dünyası and Türk Kadın Yolu. While the former was published in the latest stage of the Ottoman period between 1913 and 1921, coinciding with the emergence and rise of Turkish nationalism, the latter was published after the foundation of the Republic between 1925 and 1927. Accordingly, this thesis tries to understand the relationship between women/women's movement and the nationalist movement. The comparison of these two periodicals at two different stages of the making of Turkish nationalism allows to see the evolution of the relationship between the Turkish nationalist movement and women, which is characterized by a shift from an identification of women with nationalism based on the latter's promise of equality to an increasing disillusionment of women, as the nationalist movement adopted traditional gender roles for women. Thus, one could observe the gradual exclusion of many pioneering women from the public sphere and their eventual erasing from the collective memory.