1989 sonrası dönemde Polonya'da katolik kilisesinin siyaset ve toplum üzerindeki etkin rolü
Impact of catholic church on politics and society in Poland after 1989
- Tez No: 423616
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Religion, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
1989 yılında komünizmin yıkılması ile birlikte yaşanan siyasi değişim sonrası Polonya Katolik Kilisesi kendisini yeni kuralların bulunduğu bir düzen içerisinde bulmuş ve bu nedenle siyaset ile toplum içerisinde sahip olduğu rolünü tekrar tanımlama gereksinimi hissetmiştir. Bu geçiş sürecinde dini misyonlarına geri dönmesi mi, yoksa toplum ve siyaset üzerinde etki sahibi olmaya çabalaması mı gerektiği konusunda bir ikilem içerisinde kalmıştır. Ancak bu ikilem süreci uzun sürmemiş ve Polonya Katolik Kilisesi yeni kurulan demokratik düzene oldukça siyasallaşmış bir şekilde girmiş, toplumu ve siyaseti yönlendirmeye yönelik girişimlerini sürekli olarak sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
After the political change which caused by collapse of communism in the year of 1989, Catholic Church have found itself in a new order, which ruled by new rules and that's why it has felt a need for defining its role in politics and society once again. In this transition process, Polish Catholic Church had a dilemma about if it should get back into religious missions or it should work on having impact on society and politics. However this process of dilemma haven't had a long run and Catholic Church has came in the new democratic rule, which has recently established, considerably political and maintained its attempts for influencing society and politics.