Mısır'da demokratikleşme çabaları ve karşısındaki engeller
The democratization efforts in Egypt and the challenge
- Tez No: 423617
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ortadoğu'da başlayan Arap Baharı süreci ile beraber bölge ülkelerinde demokratik rejim talepleriyle ayaklanmalar yaşanmış, devlet güçleri ve halk arasında çatışmalar meydana gelmiştir. Yüzbinlerce kişinin yaşamını yitirdiği olaylar sonrasında kurulmaya çalışılan yeni düzende demokratikleşme adına verilen mücadele başarılı olamamıştır. Bunun en önemli örneklerinden biri Mısır'da yaşanmıştır. Mısır'da halk ayaklanmasıyla beraber otuz yıldır iktidarda olan diktatör rejim devrilmiştir. Halk demokratikleşme adına önemli bir zafer kazanmıştır. Fakat beklendiği gibi bir demokratik düzen gerçekleşmemiştir. Mısır yıllardır devam eden diktatör rejimden kurtulamamıştır. Devrilen rejimin arkasından yönetime el koyan askeri yönetim eski rejime ait vesayetini hukuk, güvenlik, siyaset ve sosyal yaşamın her alanında işleterek demokrasinin yerleşmesine imkan tanımamıştır. Mısır bu bağlamda bölgenin geleceği ile ilgili yapılacak değerlendirmeler için incelenmesi önem taşıyan bir aktör olmuştur. Anahtar Kelimeler : Ortadoğu, Arap Baharı, Müslüman Kardeşler, Mısır, Demokratikleşme.
Özet (Çeviri)
With the Arab Spring initiated in the Middle East, a series of uprisings took place in the region countries in a domino effect, with the demand of democracy. There has been severe conflicts between state powers and ordinary people. Democratization efforts in the new order tried to be built in the aftermath of the events caused the lives loss of hundred of thousands people has not been accomplished. There is no doubt that one of the most important examples of this has occured in Egypt. As a result of the mass anti-regime protests in Egypt, the thirty-year dictator regime of Husnu Mubarak toppled. A siginificant Victory was gained by the ordinary people in the name of democratization. However, it was not possible to establish a democratic state as desired. The long-lasting dictator regime in Egypt could not end. The military government seizing power in the wake of the overthrown regime prevented the establishment of democracy, ruling the government with the tutelage of the previous regime in the area of law, security, policy and social life. In this context, Egypt has been an important actor to examine and assess the future of the region. Key Words : Middle East, Arab Spring, Muslim Brotherhood, Egypt, Democratization.