Uluslararası politikada vahhabilik
Wahhabism in international politics
- Tez No: 423641
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde Vahhabiliğin sadece dini bir söylem olmayıp aynı zamanda siyasi bir söylem olarak Suudi Arabistan'ın iç ve bölgesel politikalarını etkilediğinden ve yönlendirdiğinden bahsedilmektedir. Suudi Arabistan'ın kuruluş ve varoluş ideolojisi olarak Vahhabilik Suudi Arabistan'ın iç ve uluslararası politikasını etkilemesi bağlamında, Orta Doğu politikasının önemli etkenlerinden ve bileşenlerinden birisi olmaktadır. Bu yönüyle Vahhabiliğin Orta Doğu'da oynadığı rol din ve siyasetin iç içe ve birbirinden etkilenen iki kavram olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu tezde İsrail ve Yahudilik, İran ve Şia ve özellikle Suudi Arabistan ve Vahhabilik örneklerinde olduğu üzere, din ve siyaset arasındaki ilişkinin Orta Doğu'da halihazırda önemli bir konu olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that Wahhabism is not only a religious doctrine, but also a political doctrine which leads and affects the Saudi Arabia's domestic and regional politics. Wahhabism as the foundational and existential ideology of the Saudi Arabia determines the domestic and international politics of the Saudi Arabia, and thus, Wahabism is one of the political factor and component of Middle East politics. Hence, religion and politics are intertwined concepts which affected each other, as Wahhabism and Middle East politics. Consequently, this thesis determines that the relation between religion and politics continues to be an important theme in the Middle East, as Judaism and Israel, Shia and Iran and also Wahhabism and Saudi Arabia.