Doğu Dağlık Kilikia mezarları
Tombs from Eastern Rough Cilicia
- Tez No: 423665
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma Doğu Dağlık Kilikia merkezlerindeki mezarlarla ilgili toplu bir değerlendirme niteliğindedir. Tez konusu kapsamında; bölgedeki Korykos, Elaiussa-Sebaste, Kanytellis, Olba, Diokaisareia, Cambazlı ve Imbriogon'daki belgelenmiş mezarlık alanları ile mezar yapıları saptanmaktadır. Bölgede geçerli olan mezar tiplerinin ortak özelliklerinin ve farklılıklarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Mezar tipleri, mezar yapılarının teknik, stilistik ve dönem özellikleri, malzemeleri ve uygulamaları gibi konularında olabildiğince ayrıntılı bilgiler vermektedir. Bölgede yaşanan tarihsel süreçler çerçevesinde önce Hellenleşme daha sonra Romalılaşma ve son olarak Hıristiyanlaşma bağlamında mezarlar değerlendirilmektedir. Hellenistik Dönem'de mezarlarla ilgili daha kısıtlı olan verilerin bölgede Romalılaşma sürecine girilmesiyle arttığı görülmektedir. Doğu Dağlık Kilikia'da MS 2. ve 3. yüzyıllarda Roma Dönemi'ne ait mezar tipleri çeşitlilik kazanır. Özellikle bölgedeki merkezlerde yer alan tapınak planlı mezarlar dikkati çeker. Doğu Dağlık Kilikia'da Hıristiyanlığın yayılmasıyla birlikte sosyal yaşamda da değişiklikler olur. Pagan inancına ait lahitlerin 4. yüzyılda son bulduğu ve Hıristiyanlığın kabul edilmesiyle birlikte Hıristiyanlığa ait dini semboller içeren bazı mezarların yapılmaya başlandığı görülür. Böylece Doğu Dağlık Kilikia'da çeşitli dönemlerdeki mezarlar ve mezar tiplerinin yerinde yapılan gözlem ve mevcut yayınlarda yer alan bilgiler ve farklı görüşler çerçevesinde genel anlamda incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a total evaluation of the ancient tombs at Eastern Rough Cilicia. It is an archaeogical study of the tombs and necropoli recorded at Korykos, Elaiussa-Sebaste, Kanytellis, Olba, Diokaisareia, Cambazlı and Imbriogon. The aim is to determine the characterstics and differences of the tomb types in the region and make a structural, typological, chronological analysis of the burials. As well as the processes of“Hellenization”and“Romanization”in Eastern Rough Cilicia and their reflections on tombs, Christianity and its impact on the burial customs and tomb styles were taken into account. The limited data concerning with the tombs of the region during the Hellenistic Period, replaced by an increase of information in the Roman Imperial Period. Various Roman tomb types belonging to AD 2nd and 3rd century can be considered as a continuation of that activity in te region. The temple tombs are especially typical for the period. Christianity causes a considerable change in social life and burial customs. After the AD 4th century, Pagan sarcophagai replaced by Christian tombs bearing Christian symbols. The study includes not only the burial types of the region but also different opinions on the topic.