Doğu Dağlık Kilikia bölgesinde Karaböcülü antik yerleşimi
Ancient settlement of Karaböcülü in Eastern Rough Cilicia
  1. Tez No: 633068
  2. Yazar: AYLİN ALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Karaböcülü, Seleukeia Kalykadnos antik kentinin yaklaşık 12 km kuzeybatısında ve Dağlık Kilikya'nın doğu kesiminde, Olba'nın territoriumunda yer almaktadır. Yerleşmedeki kalıntılar, buranın Helenistik dönemde bölgede inşa edilen kale yerleşimlerinden biri olduğunu göstermektedir. Karaböcülü vadinin kenarında dağlık bir alanda kurulmuştur. Kurulduğu alanda kare planlı bir kule bulunmaktadır. Kulenin yapımında kullanılan özenli işçilik polygonal duvar tekniği, bölgedeki Helenistik yerleşimlerin karakteristik özelliği olarak bilinir. Yerleşimdeki kalıntılar arasında mezarlar öne çıkar. Yaptığımız araştırmalarda yerleşimin batı ve kuzey yamaçlarının nekropolis olarak kullanıldığını göstermiştir. Karaböcülü'de dört zeytinyağı atölyesi tespit edilmiştir. Bu kalıntılar yerleşimin Hellenistik Dönem sonrasında iskan devam ettiğini gösterir. Yerleşimde ayrıca yaklaşık 50-60 konut tespit edilmiştir. Bunlar arasından iki konutun Helenistik döneme ait olduğu anlaşılmaktadır. Yerleşimde Roma Dönemi'ne ait büyük konutlar da bulunmaktadır. Tez kapsamında Karaböcülü'de tespit edilen kalıntıların kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve yerleşimin dönemler içindeki değişim süreci ile ilgili veriler elde edilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, Helenistik Dönem'den başlayarak yerleşimin Roma ve Geç Antik Dönem'de varlığını sürdürmesini sağlayan tarihsel ve coğrafi şartların incelenmesi de amaçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Karaböcülü is situated in Olba's territorium in the eastern part of Rough Cilicia, about 12 km. northwest of the ancient city of Seleukeia Kalykadnos. The remains extant in the settlement suggest that this was one of the fortresses built in the region during the Hellenistic period and survived during the post-Hellenistic period. Karaböcülü was established on a hilly area on the edge of the valley. There is a square planned tower in the area where it is installed. The elaborate workmanship polygonal wall technique used in the construction of the tower is known as the characteristic feature of the Hellenistic settlements in the region. Among the remains in the site, the ones that stand out are the tombs and monumental tombs. Our surveys reveal that both the western and northern slopes facing the valley were used as necropoleis containing different types of tombs. Four olive oil workshops have been identified in Karaböcülü. Both the masonry and the location of these facilities indicate that they were additional structures added after the Hellenistic period reflecting the rural character that the settlement assumed in this period. Throughout the settlement around 50-60 dwellings can be discerned. It is possible to distinguish two of dwellings dating to Hellenistic periods. There are also large sizes housing of the Roman Period in the settlement. Within the scope of the thesis, it is aimed to make a comprehensive evaluation of the residues identified in the Karaböcülü and to explain the data about the change process of the settlement in the periods. Also, it is aimed to examine the geographical and historical conditions starting from the Hellenistic Period and enabling the settlement to continue its existence in the Roman and Late antiquity and to evaluate its effects on the settlement arrangement.