Dağlık Kilikia Bölgesi'nde dor düzeninde inşa edilen yapılar
The doric buildngs in Rough Cilicia
  1. Tez No: 660936
  2. Yazar: GAMZE EVGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Dağlık Kilikia Bölgesi'de Dor Düzeninde İnşa Edilen Yapılar başlıklı doktora tezi kapsamında bölgede dor düzeninde inşa edilmiş 23 yapı/anıt incelenmiştir. Ayrıca arkeolojik yüzey araştırmaları ve kazı çalışmalarında bağımsız olarak tespit edilen sekiz adet dorik mimari eleman değerlendirilmiştir. Dağlık Kilikia'da dor düzeninde inşa edilen yapı gruplarını tapınaklar, anıt mezarlar ve kaya mezarları, peristil avlulu konutlar, anıtsal sütunlar ve bir adet propylon oluşturmaktadır. Söz konusu yapılardan yalnızca üç tanesi yazıtı ile tarihlenir. Yazıtı ile tarihlenen yapılar Batı Dağlık Kilikia Bölgesi'ndedir. Diğer yapı gruplarının tamamı Doğu Dağlık Kilikia'dadır. Kilikia Bölgesi'ndeki, dor düzenli yapılar daha önce birçok araştırmacı tarafından çalışılmıştır. Fakat ilk defa çalışmamız ile birlikte söz konsu yapılar toplu olarak dorik mimari elemanları ile birlikte değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda Dağlık Kilikia Bölgesi'nde dor düzeninin kullanımına ilişkin veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this doctoral thesis titled The Doric Buildings in Rough Cilicia, 23 doric buildings/monuments in the region were examined. In addition, eight doric architectural elements that were independently identified in archaeological surveys and excavations were evaluated. Temples, monumental tombs and rock tombs, houses with peristyle courtyards, monumental columns and a propylon constitute the building groups built in doric order in Cilicia. Only three of these structures are dated with inscriptions and they are located in the Western Rough Cilicia Region. All of the other building groups are in the Eastern Rough Cilicia Region. Doric buildings in the Cilicia Region have been studied by many researchers before. But with our study for the first time, these buildings have been evaluated together with doric architectural elements. As a result, data on the use of the Doric order in the Cilicia region was obtained.