Celâl Nuri İleri'nin 'Türkçemiz' adlı eseri ve Türkçe ile ilgili düşüncelerinin değerlendirilmesi
The discussion of Celâl Nuri İleri's work entitled 'our Turkish' and his thoughts on the Turkish language
- Tez No: 423670
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Celâl Nuri İleri Meşrutiyetten Cumhuriyet'e geçişin önemli simalarından birisidir. Döneminin aydınları gibi“Osmanlı Devleti nasıl kurtarılabilir?”fikri üzerinde durmuştur. Dil de bu değişim düşüncesinden etkilenmiş ve aydınlar arasında tartışılan önemli fikir konuları arasında yer almıştır. Bu konuda Celâl Nuri farklı makaleler kaleme almış ve Türkçemiz (1917) adlı eserde 21 makalesini toplamıştır. Türk dili hakkındaki makalelerinin yer aldığı eserde, tarih biliminden yararlanarak Türk dilinin içinde bulunduğu durumu ve geleceği hakkındaki değerlendirmelerde bulunmuştur. Biz de bu çalışmamızda Türkçemiz adlı eseri Osmanlı Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktardık ve makaleleri inceleyerek İleri'nin Türkçe hakkındaki düşüncelerini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Celâl Nuri İleri is one of the most personalities of the transition From the Republic. He is studying on the idea of intellectuals such us Ottoman Empire (How the Ottoman Empire have rescue) so that the language affected by this opinion and it has composed between the ideas. This issue also has written varios anticles on the other hand he collected 21 articles in our Turkish Language in 1916. He is also making use of history fiction and Works by taking advantage of the stiuation and future of the Turkish Language. We study the natural borders of Ottoman Turkey of sacrificing reported at work and our Turkish Language articles about the future by examing Turkish. We research and evaluated His Turkish Language.