Facebook aracılığıyla teşhir edilen ve dikizlenen gündelik hayat
The expose and surveillance of daily life on facebook
- Tez No: 423671
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanların okul arkadaşlarını bularak yeniden iletişime geçmesi için kurulan Facebook, zamanla dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı haline geldi. Böylesine büyük ilgi ve kullanım kolaylığı, pek çok farklı sorunsalı da yanında getirdi. Facebook günümüzün en büyük omnioptik mekanı durumundadır. İzleme ve izlenmenin eş zamanlı yaşandığı, teknolojik gelişmeler sonucunda, zamansız ve mekan bağımlılığı olmayan bu site, kullanıcıların kendilerini sayısal olarak var edebildiği bir alandır da. Bu sanal var ediş, farklı bir hipergerçeklik yaratmakta ve bu yeni var oluş durumu, gündelik hayattaki var oluştan farklılıklar içermektedir. Göstermeyi ve görünür olmayı birinci plana alan bu yeni form, gerek sosyal, gerek psikolojik ve gerekse etik anlamda yeni bakış açıları oluşturmaktadır. Literatür taramalarından oluşan bu çalışma, Facebook özelinde, gündelik yaşam pratiklerine giren, ancak pek çok yönüyle aktüel gündelik yaşam pratikleriyle çatışan bu sayısal mecranın yarattığı yeni anlam ve dönüşümler üzerinedir. Teşhir ve dikizlenmeyi temel alan bu yeni sayısal hayatın, kullanıcılar üzerindeki yansımaları, özgürlüklerin genişlemesi söylemine karşın, kullanıcıların kendi kendilerine hayat verdikleri panoptik ve sinoptik ortamlarla örülen denetim mekanizmaları, dönüşen mahremiyet ve kamusal alan kavramları ile bunların yarattığı simülatif yeni mekanlar, bu çalışmanın çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Facebook, built for people to find their school friends and contact them again, has turned into the world's largest social sharing network in time. A huge interest from people and ease of use brought various issues along. Facebook is today's biggest omni optical environment. A time and space independent site where viewing and monitoring is happening simultaneously and where users digitally bring themselves into existence with the technological advancements. This new kind of virtual existence is creating a different hyperreality and it is different from the existence in daily life. This new form which prioritizes showing and being visible creates new social, psychological and ethical points of view. This study, formed with literature reviews, is about the new meanings and transformations of a digital platform which touches upon the daily life practices while conflicting the the actual life practices. The reflection on users of this new digital life based on exposition and peeping, control mechanisms intertwined with panoptic and synoptic environments where users come into existence by themselves, the transforming terms of 'privacy' and 'public sphere' and the simulated environments created by them are the main frames of this study.