Azerbaycan geleneğinde destanın başı-sonu (üstadname-duvakkapma)
The beginning and end (üstadname-duvakkapma)of sagas in the tradition of Azerbaijan
  1. Tez No: 423672
  2. Yazar: ARZU ÖZGE KARTALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Azerbaycan destanlarında destanın başı ve sonunun yani üstatname ile duvakkapmaların yapısal ve anlamsal bakımından incelenmesinin hedeflendiği bu tez giriş, yapısal inceleme, anlamsal inceleme, orijinal metinler ve metinlerin aktarılması bölümlerinden meydana gelmiştir. Tezin giriş bölümünde, üstatname ve duvakkapmalar hakkında bilgi verildikten sonra destanların yer aldığı kaynaklar, tezin sınırlılıkları, metodu, destanlarda üstatnamesi ve duvakkapması yer alan âşıkların kısa hayat hikayeleri üzerinde durulmuştur. Yapısal inceleme bölümünde hem üstatname hem de duvakkapmalar nazım birimi, nazım ölçüsü, duraklar, kafiye düzeni, kafiye yapısı, nazım şekli ve nazım türü bakımından incelemeye tabi tutulmuştur. Anlamsal inceleme bölümünde üstatnameler alt başlıklar da içeren insan, tecrübe, nasihat, hitap, dünya, ahiret, melekler, ölüm, ömür, istek / dilek, dua ve beddua gibi ana başlıklar; duvakkapmalar ise, geleneksel özellikleri doğrultusunda, genel olarak içinde sevgilinin yer aldığı başlıklar altında konuları bakımından incelenmiştir. Bu bölümden sonra tezde, üstatname ve duvakkapmaların orijinal metinlerine ve metinlerin Türkiye Türkçesine aktarmalarına yer verilmiştir. Sonuç bölümü üstatname ve duvakkapmalarla ilgili yapısal ve anlamsal bilgilerin değerlendirilmesiyle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis whose focus is to analyze the structure and semantics of the beginning and end of sagas that is üstatname and duvakkapma consists of the chapters of introduction, structural analysis, semantic analysis, original texts and translation of texts. In the introduction, the sources in which the sagas found, limitedness of thesis, the method and the bards' life stories whose üstatnames and duvakkapmas are found in sagas are explained after some information about üstatname and duvakkapma provided. In the structural analysis chapter, both üstatnames and duvakkapmas have been analyzed in terms of verse, measure, stops, rhyme scheme, rhyme structure and genre. In the chapter of semantic analysis, üstatnames have been examined under the titles of human-being, experience, advice, address, world, after-life, angel, death, wish/desire, pray and curse, which also have subtitles; and duvakkapmas are examined in terms of their topics under titles which include the beloved, in accordance with their traditional properties. The original texts of üstatnames and duvakkapmas and their translation into Turkey Turkish are found in the following chapter. In the conclusion, structural and semantic information about üstatnames and duvakkapmas have been evaluated.