Uluslararası Hukukta devletlerin andlaşmalara halefiyeti
State succession in respect of treaties in International Law
  1. Tez No: 423673
  2. Yazar: SELCEN NUR KIŞLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT LALE AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Yugoslavya Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Çekoslovakya'daki çözülmeler ile Almanya'nın birleşmesi uluslararası hukukta devletlerin halefiyeti sorununu tekrar gündeme getirmiştir. Akademik çevreler tarafından uluslararası hukukun en karmaşık ve ihtilaflı konularından biri olarak nitelendirilen devletlerin halefiyeti, en önemli etkilerini uluslararası andlaşmalar alanında göstermektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, uluslararası hukukta devletlerin andlaşmalara halefiyeti meselesi, genel olarak uluslararası hukukta halefiyet konusundan yola çıkarak incelenmiştir. Sonrasında ise önemli devlet uygulamaları ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde değerlendirme yapılmıştır. Konunun uluslararası sözleşmeler çerçevesinde incelenmesi sırasında Devletlerin Andlaşmalara Halefiyetine dair Viyana Sözleşmesi ve insan hakları andlaşmalarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unification of Germany and disintegration of The Union of Soviet Socialist Republics, Czechoslovakia and The Socialist Federal Republic of Yugoslavia brought up succession of states issue, again. The succession of states which is considered as one of the most controversial and sophisticated issues of international law by academicians, has the most significant affects upon in the area of international treaties. Therefore, in this study, succession of states in respect of treaties was analysed based on state succession in international law, in general. Latter, the issue was assessed in the framework of significant state practices and international treaties. Throughout the analyse of the issue in the extent of international treaties, Vienna Convention on Succession of States in respect of Treaties and human rights treaties were used as references.