Avrupa Birliği sosyal politikasına uyum sürecinin Türkiyede sosyal hukuk üzerindeki etkileri
Effects of the adaptation process of EU social poli̇cy on Turkish soci̇al law
- Tez No: 423674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
31 Temmuz 1959 yılında Türkiye'nin yapmış olduğu ortaklık başvurusu Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinin başlangıç noktası olmuştur. 1999 Tarihinde yapılan Helsinki Zirvesi ile Türkiye Avrupa Birliği tarafından aday ülke olarak kabul edilmiştir. 17 Aralık 2004 tarihinde gerçekleştirilen Brüksel Zirvesi ise tam üyelik yolunda son derece önemli bir dönemeç noktası olmuştur. Zirve neticesinde Türkiye ile 3 Ekim 2005 tarihinde tam üyelik müzakerelerinin başlanmasına karar verilmiştir. Müzakerelerin ilk aşamasını oluşturan ve Avrupa Birliği mevzuatı ile Türk mevzuatı arasında farkları belirleyen ''Tarama Süreci'' 20 Ekim 2005 tarihinde başlamıştır. Bu aşamada aday ülkelerin Birlik müktesebatını benimseyip, uygulayacağı koşullar değerlendirilmekte, ardından aday ülkelerin müktesebatı uygulaması için yapmış olduğu düzenlemeler incelenmektedir. Söz konusu müktesebat 31 fasıldan oluşmakta, 19. Faslın başlığı ise Sosyal Politikadır. Çalışmamızın amacı, 19. Fasıl bağlamında, Türk Mevzuatının Avrupa Birliği Mevzuatına uyumlaştırılması amacı ile çıkarılan kanunların incelemektir. Bu amaçla sosyal politika alanında yapılan kanun çalışmaları incelenmiş, Avrupa Birliği Sosyal Politika başlıklarına uygun olarak tasnif edilmiş ve uygulamamıza yeni kazandırılan kurum ve kavramlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
On 31 July 1959, Turkey applied for associate membership in the European Economic Community and it was the beginning of the relationship between Turkey and EU. Turkey was recognised as a candidate by EU at Helsinki Summit in 1999. During the Brussels Summit On 17 December 2004 which is highly important for the full membership, they decided to open accession negotiations with Turkey on 3 October 2005. On 20 October 2005 'Screeningprocess', which is the first stage of the negotiations and determines the differences between the legislation of EU and Turkey, has been started. At this stage, the adoptation of Union Acquisandits conditions and the adjustments which have been made by the candidate countries have been examined. This acquis has 31 chapter and thetopic of the 19 chapter is Social Policy. The aim of the study is to examinethe laws, which have been enacted in order to harmonization with the legislations of EU. For that purpose the laws of social policy have been examined, Institutions and terms, which is classified in compliance with the topics of EU's social policy, have been mentioned.