Türk siyasi hayatında Milli Nizam Partisi
National Order Party (Milli Nizam Partisi) in Turkish politics life
  1. Tez No: 423675
  2. Yazar: ÖMER ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE FATMA ŞIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin amacı, Türk Siyasi hayatında dindar kesimin temsilcisi olarak bilinen Milli Nizam Partisinin kuruluşu ve faaliyetleri ile siyasi hayatımızdaki yerini Necmettin Erbakan özelinde ortaya koymaktır. Bu çalışmada, 1961 anayasasıyla ortaya çıkan görece özgürleşme ortamında muhafazakârların partileşme süreci, bu süreçte Necmettin Erbakan'ın tarihi rolü, partinin kurucuları, programı, politik söylemi ve siyasi hayatımıza yansımaları açısından Milli Nizam Partisi temelinde değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, öncelikli olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesinde ve Arşivinde, daha sonra Milli Kütüphanede belge ve gazete taraması yapılmıştır. Aynı şekilde 1961, 1965 ve 1969 Genel Seçim sonuçlarına ilişkin veri ve yayınlar incelenerek değerlendirilmiştir. Diğer taraftan Milli Nizam Partisinin teşkilatlarınca basılan yayınlar ile parti üyeleri ve dönemin siyasilerine ait hatıratlar incelenerek çalışmamıza kaynak teşkil etmesi sağlanmıştır. Tezimiz yukarıda yer verilen hususları ortaya koyabilmek açısından dört bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde, 27 Mayıs sonrası Türk Siyasi Hayatı kronolojik olarak ortaya konmuştur. İkinci bölümde, Necmettin Erbakan'ın hayatı, dünya görüşünü oluşturan çevreler ile iş yaşamı ve siyasete girişi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Milli Nizam Partisi'nin kuruluşu, kurucuları, programı, ideolojisi, sosyal tabanı, siyasi faaliyetleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ülkenin 12 Mart Muhtırasına gidiş süreci ve Milli Nizam Partisi kapatma davası incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this Thesis is manifest of establishment, activity and the place of in our political life of Order Party (MilliNizamPartisi) which is known as representative of religious section in Turkish politics, specific to Necmettin Erbakan. Establishof arty process ofconservatives relative emancipation processwhich is generated with Turkish Constitution of 1961, the important historical role in this process, constituents of the party, programme, political rhetoric and effects to our political life are valued in this study on the basis of National Order Party (MilliNizamPartisi). Investigation of document and newspaper had carried out firstly at the Library of The Grand National Assembly of Turkey and after at the National Library. Likewise data and papers of return of general elections of 1961, 1965 and 1969 years had examined and valued. Ofterwise issued publications by the party organizations of National Order Party (MilliNizamPartisi) and party apparatus and memories of the period's politicians had evaluated and provided form the basis for our study. Our Thesis is four chapters for the manifest of abovementioned topics. In the First Chapter, Turkish political life after the May 27 had extensivelymanifested chronologically. In the Second Chapter, the life of Necmettin Erbakan, society wich was constituent of his world-view, occupational life and go into politics are examined. In the Third Chapter, establishment, constitutors, party programme, ideology, social base, political activities of National Order Party (MilliNizamPartisi) are examined. In the Fourth Chapter, departure process of country to 1971 Turkish coup d'etat and closing case of National Order Party (MilliNizamPartisi) are examined and valued.