Milli Nizam Partisi'nden Fazilet Partisi'ne demokrasi anlayışının gelişimi
The Development of democracy approach from National Order Party to Virtue Party
- Tez No: 120564
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANGIZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Millî Nizam Partisinden Fazilet Partisine ulaşan süreç, Türk siyasî hayatında 30 yıllık bir zaman dilimini kapsar. Kendine özgü bir söylemi olan bu siyasî çizgi, gittikçe yükselen başarı grafiğine rağmen bölünmeyle sonuçlanan hızlı bir düşüş de yaşamıştır. Bu siyasî çizgiyi oluşturan tüm partiler kapatılmıştır. MNP-FP Çizgisinin siyasî argümanları ahlakçılık/maneviyatçılık, Batılılaşma ve Siyonizm karşıtlığı, Ağır Sanayi ve Adil Ekonomik Düzen gibi argümanlardır. Bu partiler meri hukuk çerçevesinde kurulmuş, seçimlere katılmış ve belli bir oy potansiyeline ulaşmış partilerdir. Fakat demokrasi anlayışı ve parti içi demokratik tutumu, iktidarda ve yerel yönetimlerdeki uygulamaları çokça eleştirilmiştir. Din istismarı ve takiyye suçlaması da takip ettiği politika nedeniyle MNP-FP Çizgisine yöneltilmiştir. MNP döneminde ihtiyatlı bir demokrasi anlayışı görülmektedir. MSP dönemi demokratik vurguların en az olduğu dönemdir. RP'ye gelindiğinde demokratik vurgular artmış ve demokrasi, benimsenen bir193 kavram olmuştur. FP dönemi ise demokrasinin sadece benimsenen değil, demokratik rejimin vazgeçilmezliğinin savunulduğu bir dönemdir. Kapatma iddianameleri incelendiğinde MNP-FP Çizgisine yöneltilen suçlamalar; din duygularını sömürerek oy toplamak, parti görünümünde yıkıcı bir örgüt olmak ve sonuçta laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmaktır. Bu suçlamalara karşı parti mensuplarının yaptıkları savunmalar da kapatmaların hukukî değil, siyasî kararlar olduğu ileri sürülmüştür. Parti kapatmalarının demokratik tutum açısından değerlendirilmesi ise genellikle olumsuz bir hava taşımaktadır. Bu kapatmaların, ülkenin demokrasi kültürü açısından iç açıcı olmadığı, demokratik görünümü donuklaştırdığı söylenmiştir. Militan demokrasi anlayışını benimseyenler ise kapatmaların, demokrasinin kendini savunması olduğunu düşünmektedirler. Her şeye rağmen MNP-FP içinde demokrasi anlayışının gelişimi çok belirgin sıçrayışlarla değilse de yavaş gelişen ama gittikçe yükselen bir oranda gerçekleşmiş görünmektedir.
Özet (Çeviri)
194 ABSTRACT The process which lays through from National Order Party to Virtue Party is covered 30 years in Turkish political life. This political line which has peculiar pronounciation itself, in spite of its rising succesfull graphic, is decreased with the result of division. These all political parties which were in this direction, are closed. The pol moralist/spiritual industry and just tical arguments of the line of NOP-VP are ty, antogonism to westernization and siyonism, hard ce economic order. These parties in the aspect of law in force were established, participated in elections and reached to the definite vote potential, it is discussed that their democracy aspects and democratic attitude of inner- party, their aplications in local administration and in power. NOP and VP were accused by the religious abuse due to their policy. In the period of NOP, it has been seen the cautious democracy approach. The period of NSP is the term of minimum democratic emphasizing, in the WP (Welfare Party) period, the democratic195 emphasizing has increased and the democracy became the adopted concept. VP period was the unavoidable term for the democracy. When the closing indictments are scrutinized, the accusitions for NOP-VP are the abusing of religious beliefs to get votes, destructive organization in the party appearance and the last their actions against laicism. Against these accusitions, the party members put forward the opinions about the unjustice of closing but it is due to political decisions. The evaluation of the closing party has the negative attitude, it is said that these closes are undemocratic. The people consider the militant democracy's approach thought that these closes are the defenses of democracy itself. In spite of everything, in the NOP-VP, the developing of democracy approach has being seen as realized in getting increase slowly not so much definite spreads.