Medeni Usul Hukukunda tutanaklar
Records in the Civill Procedure Law
  1. Tez No: 423680
  2. Yazar: HAKAN ERZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM ERMENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Medeni usul hukuku incelenirken belki de en fazla karşılaşılan kurumların başında yargılama tutanakları gelmektedir. Yargılama tutanağı, mahkemelerin yargılamaya ilişkin faaliyetleri sırasında tutulan belge olmasının yanı sıra, hükme kaynak teşkil etmektedir. Bu açıdan tutanaklar, yargılamanın kayıtlanmasını sağlayan hafıza ve depo kaynağıdır. Yargılama tutanaklarına ilişkin düzenlemeler farklı yargılama usullerinde değişiklik göstermekle birlikte, yargılamaya hâkim olan ilkelerin ve evrensel normların tutanaklar ile olan ilişkisi, hemen hemen tüm yargılama usullerinde benzer niteliktedir. Bu çalışmada, medeni usul hukuku açısından yargılama tutanakları incelenip, tutanakların amaç ve fonksiyonları ile bir kısım özel tutanak türleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, medeni usul hukuku tutanakları ile diğer bazı tutanak türleri arasındaki benzerlik ve farklılıklara işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When examined the law of civil procedure, trial records are the most encountered ones. A trial record constitutes a source for provision as well as it is a taken document in the course of operations regarding trials of courts. Therefore, records are the source of storage which provides recording fort the trial. The regulations concerning the trial records vary with different trial methods; and the relationship between the principles and universal norms, which have an effect on the trial, and the records is almost the same as all the trial methods. In this study, the tiral record are studied in terms of the law of civil procedure and the aim and functions of the records and some kind of records are revelated. Morever, the differences and similarities between the records of civi procedure and and other some kind of records are pointed.