Türk masallarının Max Lüthi yaklaşımıyla çözümlenmesi
Analysing Turki̇sh tales wi̇th Max Luthi approach
  1. Tez No: 423679
  2. Yazar: İBRAHİM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu çalışmada Türk masalları metin merkezli bir yaklaşımla Max Lüthi'nin Avrupa masallarını çözümlediği beş temel ilkeye göre incelenmiştir. Buna göre masalların tek boyutluluk, yüzeysellik, soyut biçim, tecrit ve her şeye bağlılık ile yüceltme ve dünyayı kapsama özellikleri bakımından neleri kapsayıp neleri kapsamadığı sorgulanarak biçim analizi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu ilkeler masalın sadece üslubunu çözümlemez, onun yapısını ve doğasını yani metnin ekolojisine bir açıklama getirir ve onu aydınlatır. Masallara uygulanan bu yaklaşımla bir noktada homo sapiensden günümüze insanın psikososyal ve ilişki kabiliyetleri de sorgulanır ve ona ayna tutulur. Türk masalları, diğer dünyaya ait varlıkların olması gibi pek çok özellik bakımından tek boyutludur. Olay örgüsünün çok fazla hayal mahsulü unsurlar taşıması ve hiçbir şeyi derinlemesine işlemediği için yüzeyseldir ve soyut bir üslubu vardır. Kahraman ve nesneler masal evreninde tecrit edilir, böylelikle her şeyle kolayca etkileşim kurabilirler. Masal evrenine giren her şeyin içi boşaltılır, gerçeklikten uzaklaştırılarak saflaştırılır ve yüceltilir. Türk masalları evrensel özellikler taşır ve dünyayı aydınlatır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkish tales Max Lüthi's text-based approach where solutions were examined based on five basic principles of European fairy tales. According to this tale of one-dimensionality, depthlessness, abstract styll, isolation and universal interconnection with all the sublimation and all-inclusiveness in terms of features encompass and what the world has tried to put forward what form of analysis that questioned the coverage. These principles not only to analyze the tale style, makes a statement on the nature of its structure and ecology of the text that illuminates it. The people present homo sapiens at some point this approach applied to the tale psychosocial and relationship abilities are questioned and held mirror. Turkish tale has many features such as one-dimensional in terms of the assets that belong to other worlds. Too many imaginary elements of the plot moving and nothing is superficial to the deep processing and has an abstract style. Heroes and tables isolated objects in the universe, so that they can easily interact with everything set up. Tales are emptied of everything within the universe, purified and exalted removed from reality. Turkish tale carries the universal characteristics and illuminates the world.