Markanın tescilinde kötüniyet
Bad faith in trademark registration
  1. Tez No: 423695
  2. Yazar: İLAYDA KILIÇOĞLU ADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
“Markanın Tescilinde Kötüniyet”tezi çalışmamda kötüniyet kavramı, markanın tescilinde kötüniyet ve markanın hükümsüzlüğü incelenmiştir. Söz konusu incelemeler yapılırken markanın tescilinde kötüniyetin kesin ölçütlere dayandırılamayışı sebebiyle yüksek yargı kararlarından ve yabancı mahkeme kararlarından yararlanılmıştır. Markanın tescilinde kötüniyetin bir hükümsüzlük sebebi olarak sayılması gerek mevzuatın bütününe gerek yüksek yargı kararlarına daha uygun düşecektir. Bu noktadan hareketle bir hükümsüzlük sebebi olarak markanın tescilinde kötüniyet incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis of“Bad Faith in Trademark Registration”, studies the term of bad faith, bad faith in trademark registration and invalidity of trademark. While the views mentioned due to bad faith in trademark registration can't based on precise measurements, high court decisions and foreign judgments were utilized. Considering bad faith in trademark registration as an invalidation reason would be more appropriate to the legislation and high court decisions. From this point as an invalidation reason, bad faith in trademark registration is studied.