Stratejik planlamada halkla ilişkilerin rolü:Devlet ve vakıf üniversiteleri üzerine bir inceleme
The role of publi̇c relati̇ons i̇n strategi̇c planni̇ng: A revi̇ew of state and foundationuni̇versi̇ti̇es
  1. Tez No: 423696
  2. Yazar: FUNDA YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kaynakların sınırlı, ihtiyaçların sınırsız olduğu dünyada, küresel gelişmeler sonucunda ülkeler arası ve ülke içerisindeki kurumlar arasında rekabet yaşanmaktadır. Üniversitelerde etkin ve etkili bir şekilde hizmet sunmak, taleplere cevap vermek, bilgi toplumunun beklentilerini karşılamak açısından bu rekabet ortamına dahil olmaktadır. Günümüz koşullarında bu süreç stratejik yönetim ve stratejik planlamayla yürütülmektedir. Stratejik yönetim ve stratejik planlama yeni kamu mali yönetimi reformunun gündeme getirdiği kavramlardandır. Kamu kurum ve kuruluşları stratejik planlarını katılımcı yöntemlerle hazırlamaktadır. Halkla ilişkiler çalışmalarının planlama aşamasında aktif olarak kullanılması ile sürece katılım sağlanmaktadır. Bu çalışmadaki amaç, stratejik plan hazırlama yükümlülüğü olan üniversitelerin stratejik planlarındaki halkla ilişkiler faaliyetlerinin değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında 1997 yılı ve öncesinde kurulan 6 devlet üniversitesi ile 2 vakıf üniversitesinin 2015-2019 dönemini kapsayan stratejik planları ele alınmıştır. Üniversite seçiminde daha köklü bir tarihçeye sahip olunması, 2015-2019 dönemi için de kurumun geleceğe bakışını yansıtması temel ölçüt olarak belirlenmiştir. İncelenen stratejik planlarda, eğitim, öğretim, araştırma, bilgi, teknoloji, yenilikçilik, kurumsallık, paydaş, iletişim, halkla ilişkiler, kamuoyu, anket, katılımcılık, işbirliği kavramlarının, misyon, vizyon, temel değerler, SWOT analizi, stratejik amaçlar, stratejik hedefler ve performans göstergelerindeki kullanım sıklığı tespit edilerek içerik analizi yapılmıştır. Stratejik planlamada halkla ilişkiler çalışmalarının nitelik ve nicelik olarak arttırılması ile, stratejik planın başarısının ve dolayısıyla kurumsal başarının sağlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Resources are limited and needs are infinite in the world, in addition as a result of global developments, countries and organisations inside the countries are competing with each other. In order to serve effectively and efficiently, fulfiling all the demands and needs of todays information society, universities as well are competing in the same environment. In todays society this process is taking place through strategic management and strategic planning. The concept of strategic management and strategic planning came into question after the New Public Administration Reform. Public institutions are preparing their plans with participatory methods. Public relations are contributing to the process with their input in the active planning stage. The purpose of this study is to assess public relation activities within the strategic plans of the universities which are obliged to prepare strategic plans. Within this research strategic plans for the period of 2015-2019 of 6 state and 2 foundation universities which were all founded before the year 1997 are addressed. Having a more deep-rooted history in the college, reflecting the view of the future in the organization is designated as the main criterion for the 2015-2019 period. The frequency of occurrence evaluated and content analysis applied for the concepts of education, teaching, research, knowledge, technology, innovativeness, institutionalism, shareholder, communication, public relations, public opinion, survey, participation and cooperation in the subjects of misson, vision, main values, SWOT analysis, strategic targets, strategic objectives and performance indicators. İncreasing the public relations activities qualitatively and quantitatively in the strategic planning work has reached the conclusion that the success of the strategic plan and thus ensure institutional success.