Türk İş Hukuku'nda sendikal güvenceler
Union guarantees in Turk Labour Law
  1. Tez No: 423694
  2. Yazar: ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Sendikal güvenceler 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 23. 24. 25. maddelerinde düzenlenmiştir. Kanunu'nun 23. Maddesinde işçi kuruluşu yöneticiliğinin güvencesi düzenlenirken, 24. maddesinde işyeri sendikal temsilciğinin güvencesi düzenlenmiştir. Ayrıca bu maddede yapılan yollama uyarınca amatör sendika yöneticiliğinin güvencesi de işyeri sendika temsilciliğinin güvencesine eş tutulmuştur. Kanun'un 25. maddesinde ise sendika üyeliğinin güvencesi düzenlenmiştir. Sendikal güvencelere ilişkin düzenlemeler bu güvencelerin düzenlendiği uluslararası kaynaklara 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'na göre genel olarak daha uygundur. İşçi kuruluşu yöneticilerine sağlanan güvence yöneticilik süresince iş sözleşmesinin askıda olması, yöneticilikten belirli şekillerde ayrılan işçinin yeniden işe alınma yükümlülüğü ve yöneticiliğin kıdem tazminatına hak kazandıran bir hal olarak kabul edilmesidir. İşyeri sendika temsilcisine sağlanan güvence ise işverenin fesih hakkının sınırlandırılması ve temsilcinin çalışma koşullarında esaslı değişikliğine karşı işçinin korunmasıdır. Sendika üyeliğine sağlanan güvence ise sendika üyeliği ya da sendikal faaliyetleri nedeniyle iş sözleşmesi feshedilen işçiye işe iade davası açma imkanı tanınması ile sendikal feshin yaptırımın sendikal tazminat olarak düzenlenmesidir
Özet (Çeviri)
Union guarantees are regulated with 23. 24. and 25. articles of 6356 numbered Union and Collective Bargaining Law. Workplace union representative's guarantee is regulated with article 24. of the law, while labor organization managership's guarantee is regulated with Article 23. of the law. Furthermore, according to the reference made in article 24. amateur union managership's guarantee is made equal with the guarantee of the workplace union representative. Union membership's guarantee is regulated with the article 25. Of the law. Regulations regarding union guarantees are more in accordance with the international resources which these guarantees are regulated than the 2821 numbered Union Law. The guarantee which is provided to the labor organization managership is suspension of employment contract during the managership, obligation of reinstatement of the worker who quit managership in specific manner and acceptance of managership as a condition which warrants severance pay. The guarantee which is given to the workplace union representative is the limitation on the employer's right to terminate the employment contract and protection against the radical changes on the working conditions of the representative. The guarantee which is provided to the union membership is the regulation of union termination as union compensation by means of providing right to process a reinstatement case in the event of termination of employment contract due to the union membership or the activities related to the union and the regulation