Nitelik uyarlanmış beşeri sermaye hesaplanması: Bir panel veri çalışması
Quality adjusted human capital calculation: A panel data study
- Tez No: 423710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI OZAN ERUYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İçsel büyüme modelleri literatüründe beşeri sermaye değişkeni ekonomik büyümenin temel kaynağı olarak gösterilmekte ve bu durum birçok ampirik çalışma ile desteklenmektedir. Yapılan çalışmalarda beşeri sermaye değişkeni ele alınırken miktar ve nitelik olarak modele dahil edilmiş, nitelik yönü ise genellikle ortalama eğitim yılı olarak ölçülmüştür. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç ise beşeri sermaye niteliğini daha kapsamlı bir biçimde hesaplama çabasından ibarettir. Bu çerçeve içerisinde 1976-2013 yıllarını ve 80 ülkeyi kapsayan panel veri seti ve bu veri setinden iki farklı endeks oluşturulmuştur. Beşeri sermaye kalitesi ile ilintili olduğu düşünülen on farklı değişken seçilmiştir ve değişkenleri birimlerinden bağımsız hale getirebilmek amacıyla her değişken standardize edilmiştir. Daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için veri setine petrol zengini ülkeler dahil edilmemiştir. Bu endekslerden ilki temel bileşenler analizi metoduyla diğeri ise ağırlıklı aritmetik ortalama metoduyla hesaplanmıştır. Endekslerden elde edilen bulgular birbirini destekler niteliktedir. Gözlemlenen en net sonuç söz konusu dönemde Güney Kore, Hong Kong, Singapur, Çin, Tayland, Malezya, Meksika gibi ülkelerde beşeri sermaye kalitesinde ciddi artışlar söz konusudur. Örneğin 1976 yılında Güney Kore endekste 26. sırada yer alırken, 2013 yılında 1. sıraya, Singapur 27. sıradan 11. sıraya Meksika ise 71. sıradan 35. sıraya yükselmektedir. Gelişmiş ülke sıralamalarına bakıldığında söz konusu ülkelerin daima ilk 20 arasında yer aldığı kendi aralarında küçük değişiklikler haricinde büyük bir sıçrama veya düşmenin söz konusu olmadığı görülmektedir. Çalışmada ayrıca yatay kesit bağımlılığı ve heterojenlik gibi problemleri dikkate alan, AMG ve CCEMG tahmin yöntemleri kullanılarak nitelik uyarlanmış beşeri sermaye değişkeni ile gelir düzeyi arasındaki ilişkiler araştırılmıştır ve anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The human capital variable is considered primary source of economic growth in the literature of endogenous growth models and it is supported by several empirical researches. In these studies the human capital variable is incorporated to the model as quantity and quality while quality is measured by the average years of education. This study aims at simply calculating the human capital quality from a wider perspective. Therefore, a data set including 80 countries duration of 1976-2013 and two indices from this data set are formed. Ten variables are chosen which are considered to be related with human capital quality and in order to make them independent from unit they all are standardized. In order to receive better results oil rich countries are excluded from the data set. The first index is calculated by principal components analysis and the second index calculated by arithmetic mean method. The findings obtained from indices supports the each other. The net result of the observed period, it has been provided serious increases human capital quality in countries such as South Korea, Hong Kong, Singapore, China, Thailand, Malaysia and Mexico. For instance, in 1976 South Korea was ranked 26th in the index, however, in 2013 she placed in the first; Singapore increased from 27th to 11th and Mexico increased from 71th to 35th. When it comes to developed countries, it can be conferred that all these countries stabled within the first 20 and except for minor changes they did not show any radical increase or decrease througout the period.