Küreselleşme ve yeni devlet kapitalizminin yükselişi
Globalization and the rise of the new state capitalism
- Tez No: 423709
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Küreselleşme, hem kavram olarak hem de bir süreç olarak ekonomi politik yazınının en tartışmalı konularının başında gelmektedir. Genel olarak da bu tartışmaların odak noktasında devlet aygıtı olmaktadır. Çünkü küreselleşme sürecinde devletin konumu üzerinde-sosyal bilimlerin doğası gereği-bir uzlaşı yoktur. Bu tez çalışması da, küreselleşme olarak nitelenen süreçte devletin nasıl bir yapıya büründüğünü incelemektedir. Tezde, kapitalizmin ulusötesi bir aşaması olarak belirtilen küreselleşme sürecinde devletin yapısal olarak bir form değişikliğine uğradığı kabul edilmiştir. Küreselleşmenin devlet aygıtını dışlayan bir süreç değil de, devletin öncülüğünde yürütülen bir süreç olduğu ve kapitalizmin her aşamasında olduğu gibi küreselleşme aşamasında da devlet üzerinde değişiklikler olduğu iddia edilmiştir. Bu bağlamda, neoliberal kapitalizmin içsel bir unsuru olarak devlet, küreselleşme evresinde, neoliberal dönüşümleri gerçekleştiren ve küresel kapitalizme bütünleşmeyi sağlayan bir aygıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte özellikle Çin başta olmak üzere, bazı gelişmekte olan ülkelerde devlet kapitalizminin yükselişi söz konusu olmuş ve devlet aygıtı ulusötesi bir girişimci ve yatırımcı olarak küresel kapitalizme eklemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization is one of the most debatable issues in political economy literature as both a concept and a process. The state apparatus is generally the focal point of these debates. The reason of this is that there is no compromises – due to the nature of the social sciences - about the status of the state in the globalization process. This dissertation examines the transformation of the structure of state in the process which is characterized as globalization. In the thesis, it was accepted that the state's form has undergone a change in the globalization phase which is described as the transnational process of capitalism. Globalization is not a process which excludes the state apparatus on the contrary, it is a process which develops via states. In this context, states as an apparatus which is an internal factor of capitalism, have achieved the neoliberal transformation process and integrated its territories to global capitalism. Also the state apparatus as a transnational entrepreneur and investor has succeded in integrating to global capitalism and state capitalism has begun rising via state owned enterprises and sovereign wealth funds in some of the developing countries such as China, Russia and Brazil. So, the state works as a corporation and its investments are in the transnational level. Finally this thesis imply the state as a transnational entrepreneur and an investor.