Tüketicilerin su markası tercihlerinde yeşil pazarlama eğilimleri ve bir uygulama
Consumers' green marketing tendencies in their preferences of bottled water brands and an application
  1. Tez No: 423716
  2. Yazar: KAMRAN BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde ekoloji ile bağlantılı hassasiyetler artmaktadır ve konu çeşitli disiplinlerdeki düşünürleri yakından ilgilendirmiştir. Bu anlamda 1970'lerden başlayarak pazarlama literatüründe ekolojik sorunlar ele alınmaya başlanmıştır. Böylece, günümüze değin“Yeşil Ürün”,“Yeşil Dağıtım”,“Yeşil Tüketici”,“Ekolojik Pazarlama”,“Yeşil Pazarlama”gibi kavramlar pazarlama literatürüne kazandırılmıştır. Bu gelişmelerle beraber devletler tarafından çevre konusunda yeni yasal düzenlemeler yapılmış, işletmeler konuyla ilgili bilinçlendirilmiş ve yasal düzenlemelere tabi tutulmuşlardır. Dünyanın önde gelen bazı işletmeleri bu düzenlemeleri yasal zorunluluktan çok sosyal sorumluluk kapsamında ele almış ve yeşil pazarlama faaliyetleri ile önemli rekabet avantajı sağlamışlardır. Dünyada meydana gelen çevre sorunları, su kirliliği, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi meseleler tüketicileri de yakından ilgilendirmekte ve bu ise onların satın alma davranışlarını etkilemektedir. Bu bağlamda birçok ülkede tüketiciler cevre dostu ürünlerin tüketilmesine yönelik bilinçli tutumlar sergilemektedirler. Bu çalışmada, tüketicilerin ambalajlı su markaları tercihlerindeki yeşil pazarlama eğilimleri anket yoluyla incelenmiştir. Anket çalışması Türkiye ve Azerbaycan'da birer üniversite öğrencilerine uygulanmış, veriler bilgisayara girilerek istatistiksel programlar kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar iki farklı ülkedeki üniversite açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, concerns about ecology are rising and scholars of various disciplines are keenly interested with the issue. In this respect, since 1970's ecological issues have started to be studied in marketing literature. Thus, concepts like“Green Product”,“Green Distribution”,“Green Consumer”,“Ecological Marketing”and“Green Marketing”are achieved to marketing literature. Along with these developments, governments made new legal regulations about environment, businesses got bewared of it and they were subjected to regulations. Some worldwide leading businesses do not consider the concerns as regulations only, but they address the issue as a matter of their social responsibility and provide a major competitive advantage with green marketing practices. Current environmental issues such as water pollution, climate change and global warming are also closely concerned by consumers and they influence the consumers purchase behavior. In this regard, consumers exhibit conscious attitudes towards the consumption of environmentally friendly products in many countries. In this study, consumers green marketing trends in their preferred brands of bottled water have been examined through a questionnaire. The survey was applied to the students of one university in each country of Turkey and Azerbaijan, the data were applied to a computer and analyzed using statistical software and the obtained results were compared in terms of both countries.