İnternet reklamlarının satın alama davranışları üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The i̇mpact of i̇nternet advertising towards purchasing behavior and an application
- Tez No: 423717
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşmenin getirmiş olduğu unsurlardan internettir. Günümüzde internet olmaksızın insanların deyim yerindeyse adım atamadıklarını söyleyebiliriz. İnternetin sağladığı avantajlar oldukça fazladır. Fakat bizi ilgilendiren kısım internet alışverişidir. İnternet, Klasik medyalarla karşılaştırıldığında daha düşük maliyet, rekabet aracı, esnek, interaktif, bilgilendirici, zaman tasarrufu ve direkt hedef kitlesine ulaşımına imkan sağlamaktadır. Son yıllarda internette reklamların yayılması güçlü bir iletişimin oluşmasına neden olmaktadır. Firmaların ürün ve hizmetlerinin tanıtılması ve satışları için önemli bir araçtır. Bu tezde, internet reklamlarının satın alma davranışı üzerinde ki etkisi incelenmiştir ve anket yoluyla elde edilen veriler spss 16 program yoluyla değerlendirilmiştir. Bu tez 29 sorudan ve toplam 1 ana ve 5 alt hipotezden oluşturulmuştur. Betimsel istatistik ve One – Semple Kolmogro, person, Friedman testi yöntemleri kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the inevitable globalization is the internet. Today we can said that people can not live without internet. There are many advantages by using Internet. However, the most interesting one from the internet is online shopping activity. Internet compared with conventional media is lower cost, more competitive tool, more interactive, informative, time saving and flexible. Internet also provides more advantages in reaching the target audience directly. In recent years, the publication of advertisements of the internet has led the formation of a strong communication. The companies introduce the products and services the consumer through internet. It is an important tool for sales. This thesis examined about the effect of internet advertising toward purchasing behaviour. Data obtained through surveys and evaluated through the SPSS 16 program. The thesis consists of 29 survey's questions and 1 main of hypothesis and 5 sub hypothesis. This thesis also used descriptive statistics, One - Sample Kolmogorov, person, and Friedman test method.