Kazakistan'ın doğrudan yabancı sermaye yatırımları
Foreign direct investment in Kazakhstan
  1. Tez No: 423727
  2. Yazar: AYAUZHAN AKYLKANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Kazakistan'ın doğrudan yabancı sermaye yatırımları incelenmiştir. Gelişmekte olan ekonomilerde doğrudan yabancı sermaye yatırımları hakkında bilgi verilecektir. Gelişmekte olan ülkelerde, genellikle, yeni teknolojilere ulaşmak bütçe yetersizliği nedeniyle düşüktür. Kazakistan gelişmekte olan bir ülke olarak, en önemli konulardan biri olan işsizlik problemini çözebilmek için Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarını ülkeye çekmek zorundadır. Kazakistan, özellikle 1990'lı yıllardan sonra yabancı yatırımcılara yönelmeye başlamıştır. Kazakistan'daki yatırımlar daha çok petrol, doğal gaz ve metalürji sektörüne yönelmektedir. Gümrük Birliği'nin açılışı, yatırımcılar için yeni ve heyecan verici fırsatlara yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis: Foreign Direct Investment in Kazakhstan. It provides information on foreign investments in developing countries. Developing countries are difficult to obtain modern technology. The science development, in these countries, is not enough. In lack the resources to develop these areas As a developing country, Kazakhstan must attract FDI to solve the problem of unemployment. Kazakhstan was opened to FDI in the 90 years. Investments in Kazakhstan are mainly directed at oil, gas and metallurgy. The formation of the Customs Union gives a lot of good opportunities for foreign investors.