İsrail Hukukunda din ve devlet ilişkisi
State - religion relations in Israeli Law
  1. Tez No: 423731
  2. Yazar: SERDAR ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ABDULHAKİMOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Siyasal Bilimler, Religion, Law, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İsrail, anayasa hukuku açısından oldukça özgün bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Devletin kuruluş yıllarında başlayan kademeli anayasa yapım süreci halen sürmektedir. Anayasa yapım sürecinde, İsrail yurttaşı kimliğinin oluşmasında, devletin temel dayanaklarından biri olan Yahudiliğin tanımlanmasında, devlet – yurttaş ilişkilerinde dinin önemli ve tartışmalı bir yere sahip olduğu kolaylıkla gözlemlenmektedir. İsrail Devleti'nin dinle olan ilişkisinde klasik sınıflandırmalar içinde görülmesi güçtür, bu çalışmada İsrail'in din ile olan ilişkisi betimlenmiş, anayasal metinlere dayanan Yahudilik ve demokratiklik özelliklerinin birbirleri ile tutarlılığı tartışılmış, İsrail Devleti'nin din ve demokrasi unsurları bir arada gözetilerek tanımlanması için ortaya atılan etnik demokrasi ve etnokrasi kavramları incelenerek İsrail'in bu tiplere uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Israel has a unique place for the field of constitutional law. Since the founding of the State of Israel the constitution making process is still continuing. It can be easily observed that the religion occupies a significant and controversial space in constitution making process, creating the Israeli citizen identity, defining Jewishness which obviously forms one of the bases of the state and also in state – citizen relations. It is hard to place the State of Israel in conventional state-religion relation typologies. In this research, State of Israel's relation with religion is presented, compability of Jewishness and democracy which have their roots in Israeli Declaration of Independence and basic laws is discussed and also concepts of ethnocracy and ethnic democracy are evaluated in order to identify the characteristics of State of Israel in its relation with religion.