Access denied: Cultural values, internet censorship and indicators of civic participation
Erişim engellenmiştir: Kültürel değerler, internet sansürü ve sivil katılım göstergeleri
  1. Tez No: 423733
  2. Yazar: VEHBİ GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLI TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, muhafazakarlığa yön veren kültürel değerler ile İnternet'teki sansür uygulamaları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Yeni iletişim teknolojilerinin kullanımı ve külürel oryantasyon kapsamında değerlendirme altına alınabilecek bu çalışmanın bulguları, toplumun sahip olduğu milli, dini ve genel kültürel değerlerin, İnternet sansürüne karşı geliştirilen toplumsal algıyı anlamlı bir biçimde yordamakta olduğunu göstermektedir. Bulgular, aynı zamanda çalışmanın çatısını oluşturan muhafazakarlığın, bireyleri var olan kültürel değerlerini korumaya yönelik bir tutum sergilemeye ittiğini, ve bu tutumun, İnternet sansürüne karşı olumlu bir yaklaşımın doğmasına sebebiyet verdiğini desteklemektedir. Muhafazakarlığın, bireyleri var olan kültürel değerlerini korumaya, ve yenilikten uzak durmaya teşvik etmesi durumu kanıtlanmış bir olgudur.Çalışmada hipoteze ek olarak, iki adet araştırma sorusu sorulmuştur. Araştırma soruları, İnternet sansürü üzerine konumlandırılan çevrimiçi sivil aktivizm pratikleri ile, bireylerin internet kullanım özellikleri ve kültürel değerlerlere bağlılıkları arasındaki ilişkileri sorgulamıştır. Bulgular, a) Görev-yönelimli internet kullanımının (blog tutma, çevrimiçi alışveriş yapma, bilgi araştırma ve ödev yapma) çevrimiçi sivil aktivizm pratikleri ile ve, b) Dini ve genel muhafazakarlık ile çevrimiçi sivil aktizm arasında güçlü ilişkilerin olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to analyze the impact of cultural values that lead to conservatism on attitudes towards Internet censorship among internet users in Turkey. It was shown that national, religious and general cultural values that lead to conservatism significantly predicted the development of a positive attitude towards Internet censorship. Conservatism seems to have an effect by orienting individuals to preserve their cultural values, and to refrain from cultural change.In addition to the hypothesis, two research questions have been developed to assess the potential assocations between: Civic engagement through social media causes to protest Internet censorship practices in Turkey and purpose of Internet use, and civic engagement through social media causes and cultural values that lead to conservatism. The results indicated that; a) there is a strong relationship between task oriented purposes of Internet use (blogging, shopping, information search and doing homework) and civic participation through social media causes to protest Internet censorship practices, b) there is a strong relationship between religious and general conservatism and civic participation through social media causes to protest Internet censorship practices.