Azınlık hakları bağlamında Türkiye'de gayrimüslim cemaat vakıfları
Non muslim commmunity foundations in Turkey in the context of minority rigths
- Tez No: 423739
- Danışmanlar: PROF. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tez çalışmasının konusu Türkiye'deki gayrimüslim cemaat vakıflarının Osmanlı Devletinden bugüne değişen hukuki statüsü ve azınlık hakları bağlamında çözüm bekleyen temel sorunlarıdır. Bu tez çalışmasında, öncelikle azınlık ve vakıf kavramları genel çerçevede izah edildikten sonra, gayrimüslim cemaat vakıflarının Osmanlı dönemindeki durumu ve Lozan Barış Antlaşması'ndaki hukuki statüsü ele alınmıştır. Devamında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren bu vakıfların karşılaştığı temel sorunlar ve bu sorunların çözümüne ilişkin vakıf mevzuatında yapılan düzenlemeler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak, söz konusu vakıflarla ilgili Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporları'nda eleştirilere konu edinilen uygulamalar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin konuya ilişkin emsal kararları incelenerek bu bağlamda vakıf mevzuatındaki yeni düzenlemeler değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesıs ıs the fundemantal problems that are expected solutions of Non Muslıms foundatıons ın lıne wıth legal status and mınorıty rıghts from Ottoman Empıre to today. In thıs thesıs after explanıng the terms of mınorıty and foundatıons. The sıtuatıon of Non Muslım communıty foundatıons ın Ottoman Era and theır legal status ın the Lousanne Peace Treaty are dealt wıth. Furthermore ıt ıs trıed to be presented the fundemantal problems that are faced by that foundatıons and the amendments of the foundatıon law regardıng the solutıon of these problems sınce the foundatıon of the Republıc of Turkey. Fınally the ımplementatıons mentıoned for these foundatıons ın Turkey Progress Report and well-establıshed case laws ın European Councıl of Human Rıghts Court are beıng examıned and then ın thıs context new amendments are trıed to be evaluated ın foundatıon law