Basında ülke temsillerinin mukayeseli bir çalışması: Türk basınında Kazakistan, Kazak basınında Türkiye temsilinin içerik açısından karşılaştırılması: (2012-2014 yıllar aralığında Kazakistan-Türkiye gazeteleri Egemen Kazakistan, Aykın, Yeni Şafak, Hürriyet örneğinde)
A comparative study of country representation in the press: comparison of Kazakhstan in the Turkish press and Turkey in the Kazakhstan press in terms of content: (between the years 2012 - 2014 in the example of Egemen Kazakistan, Aykin, Yeni Şafak, Hürriyet newspapers)
  1. Tez No: 423748
  2. Yazar: MEIRAMGUL KUSSAINOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplumun vazgeçilmezlerinden olan kitle iletişim araçları artık insanların tanım veya temsil dünyasını etkilemektedir. Bu çalışmada, kitle iletişim araçlarından gazetelerde ülke temsilinin nasıl inşa edildiği esas konu olmuştur. Türk basınında Kazakistan, Kazak basınında Türkiye temsilinin söz konusu olduğu bu karşılaştırmalı çalışma, içerik çözümlemesi yöntemi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma nesneleri olarak Türkiye'den ana-akım merkez sağ politikalara yakın bir yayın politikası sergileyen Hürriyet ve muhafazakâr-sağ söyleme yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazeteleri seçilmiştir. Kazakistan'dan ise devlet politikasını destekleyen bir yayıncılık anlayışı yürüten Egemen Kazakistan ve daha muhalif - toplumsal bakış açısıyla bilinen Aykın basın organları araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu iki ülke basınında yayımlanan haberlerin incelendiği çalışmada, zaman dilimi 2012-2014 yıllar aralığıyla sınırlanmıştır. Yapılan tarama sonucunda 2012-2014 yıllar arasında incelenen gazetelerde Türkiye ve Kazakistan konulu toplam 379 haber analiz edilmiştir. Türk basınında Kazakistan Cumhuriyeti daha çok ekonomi alanında temsil edilirken, Kazak basınında Türkiye Cumhuriyeti daha çok siyasi konular çerçevesinde temsiliyet kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media, which has become an indispensable part of community is now affecting people's world of definition and representation. This study approaches how the newspaper, which is one of the mass media tools, has formed the country representation. This comparative study which discusses the Kazakh representation in Turkish media and the Turkish representation in Kazakh media has been realized by using the content analysis method. As research sources the newspapers Hürriyet, which is exhibiting a left conservative editorial policy in Turkey and the Yeni Şafak, which is close to the center and known as right press, have been used. From Kazakhstan the newspapers Egemen Kazakhstan, which is continuing its editorial policy as official newspaper of the ruling and Aykın, which is known for its more social perspective, have been included in the study. The analyzed news of both countries belong to he time period of 2012-2014. A total of 379 articles from 2012-2014 about Kazakhstan in Turkey and Turkey in Kazakhstan have been analyzed. While the Republic of Kazakhstan is more represented in an economical way in the Turkish media, the Republic of Turkey is represented in a political way in the Kazakh media.